Električni šporeti sa ravnom (staklokeramičkom) pločom
Domaćice se sve više interesuju za šporete sa ravnom pločom iz estetskih i praktičnih razloga: lakše održavanje, ušteda vremena i energije. Ovakvi uređaji su dosta korisni i muškarcima koji često kuvaju, a teško im pada da stalno ribaju šporet. Kada birate šporet sa ravnom pločom obratite pažnju da postoje oni sa indukcijskom i staklokeramičkom pločom. Uzmite u obzir sve karakteristike kako biste odabrali onaj šporet koji vam odgovara.
Jednostavno čišćenje šporeta sa ravnom (staklokeramičkom) pločom je svakako velika prednost u odnosu na druge šporete. Žicu za ribanje više nećete morati da koristite, dovoljna će vam biti hrapava strana sunđera i neko sredstvo za čišćenje stakla. Prednost ravnih ploča je što one mogu biti i ugradne, mogu se lako uklopiti i ugraditi u vašu kuhinju.
Za razliku od indukcijskih, staklokeramičke ploče troše više struje. Iako su šporeti sa staklokeramičkom pločom jeftiniji od indukcijskih i dalje su skuplji od staromodnih modela sa ringlama.
Koliko često vam se dešavalo da ne možete da oribate ringle nakon skuvanog ručka? Tražite šporet sa ravnom pločom kako biste rešili ovaj problem, ali nailazite na mnogo podela i stručnih izraza koje ne razumete. Poznata su vam pravila koja su važila za šporete sa ringlama, ali niste još upoznati sa novim pravilima za one sa ravnom pločom.
Kada birate šporet sa ravnom pločom, treba da znate da postoje staklokeramički i indukcijski. Obe vrste imaju svoje prednosti i mane, pa će vaše opredeljenje zavisiti od onoga što vama više odgovara.
Na staklokeramičke ploče možete staviti sve vrste šerpi, dok na indukcijske uglavnom posuđe novije proizvodnje (namagnetisano). Na primer, “Zepter” i “AMC” posuđe se izrađuje od inoksa koji nije magnetičan. Šerpe starije proizvodnje uglavnom nemaju magnetično dno i ne smeju se staviti na šporete sa ravnom indukcijskom pločom. To znači da, ako ste kupili novi šporet sa indukcijskom pločom, odričete se starog posuđa i „Zepter“-a. Ti šporeti štede više električne energije, ali im je i cena veća od staklokeramičkih.
Na raspolaganju su vam staklokeramičke ploče sa dva tipa grejača – Hi Light ili standardni infracrveni. Hi-Light grejači i do 20% brže zagrevaju hranu i tako troše manje električne energije. U vremenu kad su česta povećanja cena struje, informacije o tome kako možete uštedeti energiju su svakako korisne.
Podatak o energetskom razredu označava kolika je energetska štedljivost; oznaka A-20% znači da je to šporet sa visokim stepenom štednje. Šporeti sa B oznakom štede manje struje od onih sa A-20%.
Korisne informacije za odabir šporeta
Postoje dve širine šporeta – 50cm i 60cm i dva tipa rerne – turbo i konvencionalne (obične). Od dimenzija šporeta zavisi i korisna zapremina rerna – kod šporeta širine od 50cm zapremina je 46l, 49l i 53l, dok kod aparata od 60cm iznosi 60l ili 65l. U turbo rerni možete zagrejati dve tepsije odjednom, obe ravnomerno.
Ono što će takođe uticati na vaš odabir su veličina samog aparata, boja i vrsta rerne.
Na šta obratiti pažnju ukoliko se ipak odlučite za šporet sa ravnom (staklokeramičkom) pločom? Prodavci ovakvih šporeta uglavnom savetuju da:
- Vodite računa da na vrelu ringlu ne stavljate hladno posuđe kako ne bi došlo do pucanja zbog razlike u temperaturama.
- Pazite da ne ispustite šerpu na ploču jer može doći do kvara ili naprsnuća.
- Ne brišete površinu ploče dok je još uvek topla.
Kako su cena i dobar kvalitet i dalje važni za kupce iz naše zemlje, odlučili smo da vam predstavimo dva proizvoda brenda Gorenje i Beko. Pristupačna cena i velika ušteda električne energije su primarni kvaliteti ova dva šporeta.
Beko CSE 67300GX – A energetski razred
Dobar izbor šporeta sa ravnom pločom mogao bi biti metalni šporet modernog dizajna Beko proizvođača. Kod ovog uređaja nećete imati problema sa uklanjanjem mrlja. Dimenzije uređaja su: 60x85x 60cm.
Uz njega dobijate i pribor: standardni emajlirani pleh za pečenje, žičanu pregradu i grill.
Komande za upravljanje multifunkcionalnom rernom su mehaničke, a ovaj uređaj poseduje i digitalni tajmer.
Gorenje EC 66120AX – energetski razred A-20%
Prednost ovog šporeta sa ravnom staklokeramičkom pločom je energetski razred A-20%. To znači da je 20% niža potrošnja energije od A energetskog razreda. Osim što znatno više štedi električnu energiju, veoma je lak za održavanje. Dimenzije uređaja su: 85×60×60cm. I kod ovog šporeta komande za upravljanje multifunkcionalnom rernom su mehaničke. Razlika je u „HomeMADE“ obliku rerne, oblikovanoj po uzoru na stare peći na drva. Uz njega dobijate pribor: duboki emajlirani pleh, plitki pleh za pečenje, mrežnu rešetku i žičane vođice plehova. Ovaj šporet poseduje indikator preostale toplote i termički osigurač sa automatskim isključivanjem.