Bežični telefoni
U današnje vreme, fiksni telefon je uređaj koji je potreban svakom domu, a na vama je odluka da li će to biti klasični telefon ili jedan od novijih, bežičnih modela. Kako biste odabrali model podoban za vaš dom, potrebno je da znate šta da odaberete, tj. da odaberete uređaj koji predstavlja pravi odnos cene, kvaliteta i praktičnosti.
Bežični telefoni danas predstavljaju standard iz prostog razloga što su u svim poljima prevazišli naše stare, klasične telefone. Prosečna cena obe vrste fiksnih telefona je ista, ali prednosti koje dobijate uz bežični telefon su mnogo veće. Počevši od osnovne razlike, bežični telefon nije osuđen da leži na jednom istom mestu tokom čitavog svog veka i ne primorava vas da svaki put idete do njega jer je sve vreme pored vas. Mogućnost imenika koji u proseku može da sadrži 50 brojeva potpuno prevazilazi prostu identifikaciju koju dobijate na klasičnim telefonima. Ovi modeli rade na baterije, koje u proseku traju nekoliko dana, a uz povremeno stavljanje na punjač, koji uz svaki telefon dobijate uračunat u cenu, nećete morati ni o tome da brinete.
Baterija, iako ne predstavlja veliki problem, može da bude iritantna stvar. Ako ne primetite da se baterija ispraznila na vreme, telefon vam može ostati ugašen satima, što znači da nećete dobijati obaveštenja prilikom dolaznih poziva.
Kako funkcionišu fiksni telefoni?
Bežični telefoni se sastoje od bazne stanice koja je kablovima spojena sa fiksnom telefonijom i slušalice koja je radio talasima spojena sa ovom baznom stanicom. To korisnicima dozvoljava da nose slušalicu bez bazne stanice u okviru njenog dometa. Baznim stanicama je potreban napon da bi komunicirale sa prenosnom slušalicom, tako da bežični telefoni u principu ne funkcionišu pri nestanku struje, što može da predstavlja mali problem.
Bežični telefoni su u početku koristili frekvenciju od 1.7MHz za komunikaciju baze sa slušalicom. Da bi se poboljšao kvalitet i prevazišli problemi ograničenosti dometa, ovo je kasnije promenjeno tako da se koristi FM (frekventna modulacija) na višim frekvencijama – 49MHz, 900MHz, 2.4GHz, i 5.8GHz. Danas je domet bežičnih telefona obično nekoliko stotina metara.
Koliko novca treba da potrošim za dobar uređaj?
Prosečne cene fiksnih telefona se kreću od 1.000-10.000 dinara, ali većina fiksnih telefona košta oko 3.000 dinara. Iz ove perspektive, bežični telefoni daleko prevazilaze klasične iz razloga što za iste pare dobijate neuporedivo više mogućnosti koje su tu da vama olakšaju svakodnevni život. Najskuplji modeli bežičnih telefona su modeli koji imaju displeje u boji sa boljom rezolucijom od ostalih, ali to je samo mali dodatak koji ne utiče na njegove funkcije. Nema potrebe da potrošite preko 5.000 dinara na fiksni telefon, ali, takođe, sasvim solidni fiksni telefoni koštaju i oko 2.500 dinara.
Da li je bežični telefon zaista bolji?
Ovo pitanje je sasvim na mestu, jer svako želi da dobije najbolji proizvod za cenu koju plaća. Bežični telefoni su bolji u skoro svim aspektima, ali postoje pitanja baterije i kvaliteta građe, što su dve stvari u kojima su klasični telefoni još uvek bolji. Naravno, ukoliko unapred odlučite da pazite na vaš uređaj, ove dve stavke možete odmah precrtati sa liste “negativo” i počnete da razmatrate koji model vam najviše odgovara.
Koji uređaj je najbolji za mene?
Odgovor na ovo zavisi od toga šta vi kao korisnik tražite od bežičnog telefona. Uređaji koji obuhvataju najviše opcija, sa pristupačnom cenom i verovatno najboljim dizajnom u odnosu na konkurenciju su Grundig D 160A, Panasonic KX TG1711 i Philips D 4001W.
GRUNDIG D 160A – Niska potrošnja energije
Glavna prednost ovog uređaja je niska potrošnja energije, tako da će malo duže biti van punjača.
Imenik od 80 kontakata je veoma dobra opcija, u odnosu na konkurenciju, i njegov plavi ekran je mnogo prijatniji za oči u odnosu na standardnu narandžastu varijantu.
Ekran nije jedina stvar koja je prijatnija na ovom telefonu u odnosu na druge, tu je i dizajn; zaobljene ivice omogućavaju lakše rukovanje sa uređajem.
Panasonic KX TG1711 – Moderan dizajn
Moderan dizajn i jednostavnost upotrebe su dve stvari koje čine ovaj uređaj pogodnim za sve generacije.
Najstariji korisnici će biti najzadovoljniji ovakvim tipom uređaja jer ne moraju da prolaze kroz više procesa da bi obavili najosnovnije funkcije.
Prihvatanje poziva je moguće pritiskom na bilo koje dugme, imenik ima kapacitet od 50 kontakata, a baterija traje i do 170h u stand by-u, dok se napuni za svega 7h. Zvuk zvona je veoma glasan, tako da i je pogodan i za osobe sa slabijim sluhom.
Philips D 4001W – Praktičnost
„Praktičan, kao što i treba biti“, ovako kreator opisuje ovaj model telefona. Njegov zaobljeni oblik omogućava udobnost tokom poziva.
Prirodna reprodukcija glasa je osigurana tehnologijom HQ-Sound. Poseduje veliki displej punih boja i pozadinsko osvetljenje tastature.
Imenik od 100 kontakata i do 16h razgovora nakon jednog punjenja, a u Standby-u trajanje baterije od neverovatnih 250h. Ovaj model sa cenom od 4.392 dinara predstavlja veoma dobar izbor pri kupovini bežičnog fiksnog telefona.