Foto-aparati srednje klase za odličnu fotografiju
Fotografija je postala važan deo u našim svakodnevnim aktivnostima. Uprkos sve boljim kamerama na mobilnim telefonima, dominacija velikog broja modela digitalnih foto-aparata je i dalje u opticaju. Međutim, u želji za što boljom fotografijom, dajemo velike pare za profesionalne foto-aparate koje koristimo površinski. Kupovina profesionalnih foto-aparata za svakodnevne snimke je „bacanje para“, ako uzmemo u obzir da, u nekoliko koraka, foto-aparat srednje klase može napraviti sasvim odličnu fotografiju.
Uz nekoliko jednostavnih koraka, moguća je odlična fotografija uz foto-aparate srednje klase sa pristupačnom cenom. Oni su, za razliku od profesionalnih aparata, praktičniji i na putovanju ih uvek možete staviti u džep i kasnije upotrebiti. Sa druge strane, ako želite da učite kako da kadrirate i fotografišete, ovakvi foto-aparati su idealni za početak jer imaju funkcije za lako podešavanje karakteristika.
Odabir foto-aparata je često uslovljen dominacijom određenih kompanija na tržištu koje često na pogrešan način usmeravaju kupce. Pored toga što gledamo marku, izostavljamo mogućnost foto-aparata kojem ne treba veliki broj megapiksela da bi odlično fotografisao, već stabilnost, kvalitetan objektiv, automatski fokus, korektna ekspozicija i brzina otvaranje blende, što je moguće na aparatima srednje klase.
Detalj sa putovanja, uhvaćen simpatičan delić srednjovekovne zgrade, savršena kafa i radni sto, porodični skup, pivo sa prijateljem u vintidž pabu; sve ovo se najčešće može videti na društvenim mrežama u bezbroj fotografija. Značaj koji nam donosi sjajna fotografija, bistra i jarkih boja, dovela je do toga da i potpuni amateri ulažu u kvalitetne polu-profesionalne foto-aparate. Često i ne znajući kako se sa njima zapravo rukuje.
Upravo zbog ovakvog ubeđenja, mnogo praktičniji, jednostavniji i jeftiniji foto-aparati iz niže i srednje klase ostaju zapostavljeni iako mogu da naprave sasvim solidnu fotografiju. Pritom, ne morate stalno razmišljati o tome kako da ponesete foto-aparat ili gde ga ostavljate dok ste u razgledanju na putovanju. Oni su manji, praktičniji i staju u svaki džep.
Srednja klasa = fotografije lošijeg kvaliteta?
Jednostavno netačna tvrdnja iz više razloga. U procvatu industrije digitalnih foto-aparata, pojedinac jednostavno ne može da odabere, niti stigne da razume šta mu svaki aparat nudi. Primat naravno zauzimaju tradicionalno najjače marke kao što su Canon, Nikon i Olympic, na osnovu čega se najčešće i biraju fotoaparati. Bilo da su iz niže klase, gde je brzina i jednostavnost prioritet, razlike u ceni nisu znatno veće ako imate u vidu podešavanja na foto-aparatima srednje klase koje možete jednostavno da ispratite, a da fotografija bude još bolja.
Pored toga, nesumnjivo pogrešan je odabir na osnovu piksela koje aparat ima jer veći broj piksela ne znači kvalitetniju fotografiju, već bolju rezoluciju pri štampanju. Dakle, za solidnu fotografiju koju ćete izraditi u 10:15cm, dovoljno je da imate čak 2Mpix rezolucije 1600×1200, za šta vam je dovoljan i mobilni telefon sa kamerom.
Stoga, neka vam odabir prema rezoluciji ne bude ključan, jer čak i mnogi foto-aparati srednje klase zadovoljavaju broj megapiksela, a oni se kreću između 10 i 14Mpix. Oni će vam takođe garantovati kvalitetno izrađenu fotografiju.
Pogledajte ovaj priručnik za početnike u fotografiji.
Na šta da obratim pažnju kod ovih foto-aparata?
Ono što garantuje kvalitetniju fotografiju jeste pre svega objektiv, osetljivost i ekspozicija, odnosno ono što će vašu fotografiju učiniti oštrom, jarkih tonova, istaknutih detalja i adekvatno osvetljenom.
Kada kupujete foto-aparat, prodavac vam sigurno neće objasniti na koji način funkcioniše bilo koja od ovih karakteristika i tu ste, manje-više, prepušteni sami sebi. Međutim, ukoliko vam te karakteristike ne znače ništa, već vam odabrani aparat stoji na automatskom podešavanju, onda pogledajte ovaj simulator za podešavanje fotografije.
Kako da adekvatno koristim opcije na foto-aparatu?
Ukoliko već želite da napredujete i pravite lepše snimke, razmislite o foto-aparatima srednje klase, gde ćete sami podešavati karakteristike. Kao što možete videti, kada na foto-aparatu stoji opcija „auto“, on sam podešava karakteristiku fotografije i vi na to ne možete puno uticati osim što morate paziti na stabilnost pri fotografisanju.
Objektiv – otvor blende
Pored osetljivosti, važan faktor za vizuelno lepu fotografiju jeste i otvor blende, ali pre toga i sam objektiv. Kod aparata srednje klase, kvalitet objektiva je sasvim prosečan, ali kod nekih modela možete da utičete na neke parametre kako bi fotografija ipak bila pristojnog kvaliteta.
Na to ćete uticati tako što ćete blago pritisnuti dugme za fotografisanje i sačekati da foto-aparat da znak da je fokusirao objekat na slici. Većina aparata srednje klase ima ovu opciju, tako da će fotografija imati izoštren objekat i vizuelno bolji kvalitet.
Prosto rečeno, to je poklopac na objektivu koji se pri škljocanju zatvara određenom brzinom i tako propušta određenu količinu svetlosti. Kao što možete videti na simulatoru, pomeranjem slajdera pri opciji „aperture priority“, „F- stop“ vrednosti pri otvaranju blende se menjaju, pa pozadina fiksiranog objekta može biti oštra, zamućena ili potpuno mutna. Ova opcija je dobra za fotografisanje portreta jer zamagljuje pozadinu.
Osetljivost foto-aparata
Kada foto-aparat stavite na opciju „program“, mogućnosti za podešavanje su vaše, i na taj način rešavate osetljivost foto-aparata na slabu svetlost koja utiče na kvalitet fotografije. Primetićete da je standardna osetljivost obeležena sa „ISO 100“, a pomeranjem slajdera na veću osetljivost, na slici se javljaju zrna koja nisu vizuelno zgodna, a fotografija postaje previše svetla.
Ekspozicija
Uz otvaranje blende vezuje se i ekspozicija, odnosno izloženost svetlosti. Međutim, ovde je stabilnost ruku posebno važna, jer se pri većoj izloženosti svetla fotografija dodatno zamućuje.
„Pri normalnim svetlosnim uslovima upravo se najčešće koristi eksponiranje od 1/125, 1/250 i 1/500. Ukoliko želite da prikažete dinamičnost na fotografiji treba koristiti duže ekspozicije: 1/60, 1/30, 1/15. Pri tome treba voditi računa da foto-aparat bude stabilan, za šta je najbolje koristiti stativ.“, savet je sa ovog sajta, gde još možete naučiti značenje drugih karakteristika.
Dubinska oštrina
Na simulatoru takođe možete videti kombinaciju svih navedenih karakteristika i fotografiju koja se dobija ručnim podešavanjima. Pa tako dubinsku oštrinu, odnosno izoštren objekat u fokusu, možete dobiti tako kombinacijom otvora blende (f stop vrednosti) f5/6 i ekspozicije od 1/125 sekundi.
Dakle, što je veći otvor blende, dubinska oštrina je manja.
Pogledajte ovde savete pri različitim kadrovima fotografisanja. Fotografišite arhitekturu, portrete, reku koja teče, noćne motive, motive u pokretu.
Mogu li da odaberem foto-aparat čija marka nije u top 3?
Imajući u vidu gore navedene karakteristike i način na koji možete da upravljate i koristite te opcije, foto-aparat srednje klase koji dolazi iz kompanije Sony – SONY DSCW 830S, takođe može odlično poslužiti, a cena mu je [dynamic_price id=“17984″] dinara.
Ovaj aparat srednje klase ima stabilizaciju slike, optički zum, (čak osam puta) i automatski fokus u više tačaka, što je preduslov za vizuelno lepu fotografiju, koju kvalitetno možete da izradite budući da ovaj aparat odlikuje čak 20Mpix. Ima ručno podešavanje otvora blende kao i opciju biranja različitih kadrova kao što su portret, panorama i kadrovi u nizu, a uz sve to i korigovanje svetlosti – takozvani balans belog, koji prilagođava fotografiju u odnosu na količinu prirodne svetlosti.
Ako vas već bune karakteristike i njihovo nameštanje, postoji i opcija za „lako fotografisanje“, koju će verovatno koristiti svi početnici. Tu je i opcija za automatsko podešavanje, pa ne morate brinuti o nameštanju svetlosti, ekspozicije, fokusa i otvora blende – aparat to uradi sam.
Kada je reč o osetljivosti fotografije, ovaj aparat ima ISO raspon dovoljan da iskoristite svetlost i za kvalitetne fotografije, ali i onaj automatski zbog čega nećete brinuti o tome da li će se fotografije zamutiti. Mali je i skladno staje u džep, dok je LCD ekran zadužen za odličan uvid u fotografije sa veličinom od 6,7 centimetara.
Sa druge strane, tu je i ovaj model iz kompanije Nikon – NIKON S 30, koji za razliku od Sonijevog modela ima znatno slabije karakteristike, a košta jednako.
Digitalni zum je jači tek tri puta, a rezolucija fotografije je 10Mpix.
Međutim, i ovo je dovoljno da se ovaj aparat svrsta u srednju klasu.
Problem u ovom modelu jeste to što ima veoma mali displej (samo dva inča), a samim tim je i teže korigovati fotografiju uz date opcije.