Zašto kupiti GPS navigaciju ako imamo taj softver u telefonu?
Kada se GPS navigaciona tehnologija pojavila, postojali su samo zasebni uređaji preko kojih su ih ljudi koristili, ali je danas ona sastavni deo pametnih telefona. Da li nova generacija telefona, koji su pre svega dizajnirani kao multifunkcionalne spravice uz primarnu telefonsku upotrebu, mogu da "oteraju" u penziju uređaje kojima je osnovna funkcija zbog koje su napravljeni navigacija? Zbog čega bismo danas imali posebne GPS uređaje u svojim automobilima?
Izdržljivija i dugotrajnija baterija od one u pametnom telefonu koja se brže prazni zbog mnogih funkcija koje telefon obavlja. Samostalni GPS uređaj je lakši za korišćenje jer ima veći ekran od telefona, a i lakše se postavlja na tablu pored volana vašeg automobila te daje veći osećaj kontrole navigacije prilikom vožnje. Može da radi i tamo gde telefon nema signala, mada se to danas retko dešava, a i do sada su se mape GPS uređaja pokazale kao tačnije od onih na telefonskim aplikacijama.
Morate da nosite dodatni uređaj sa sobom i potrošite nešto dodatnog novca. Mape na telefonima se lakše i brže ažuriraju. Ukoliko cenite ekonomičnost i fanatik ste za multifunkcionalnošću, izbor vam pada na navigaciju putem telefona.
Mislite da u eri novih pametnih telefona sa beskrajnim funkcijama, pa tako i mogućnošću GPS navođenja, nema mesta samostalnim GPS uređajima? Oni su do sada odlično služili za snalaženje po nepoznatim krajevima, od onih koji putuju na velike udaljenosti, preko „putnika namernika“ manjih razdaljina, pa sve do lokalnih vozača i taksista u urbanim gradskim sredinama. Ako mislite da stavljanje GPS uređaja pored vašeg volana više nema smisla, razmislite ponovo.
Naravno, nije nikakva tajna da su pametni telefoni evoluirali u multinamenske i multifunkcionalne stvarčice koje su vam uvek pri ruci i postali džepni gedžeti o kakvima je Džejms Bond sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka sanjao, ma koliko su njegove spravice bile napredne za to vreme. Kamera, diktafon, muzički plejer, konzola za video igre, alarm koji vas budi, vaša daska za surfovanje internetom, prenosni televizor, podsetnik, merač pritiska i otkucaja srca i ko zna šta se sve tu još može pronaći. Pored svih ovih aspekata koje su pametni telefoni zamenili, a neke i izbacili iz upotrebe, tu su i uređaji za GPS navigaciju čija se prodaja drastično smanjila tokom godina. Iako postoje prednosti navigacije na pametnim telefonima – besplatne aplikacije, integrisana saobraćajna upozorenja i konstantno ažuriranje mapa – ipak treba razmisliti o samostalnim GPS uređajima i koliko korisni oni mogu da nam budu.
Baterija
Prvi i najbitniji aspekt je svakako baterija. Korišćenje navigacije na pametnom telefonu je prilično zgodno pošto možete da je koristite i tokom šetnje, na primer. Ali, kao što to i sami znate, ona će brzo potrošiti bateriju vašeg telefona jer koristite više wireless signala simultano. Mnogi korisnici se žale na trajanje baterija njihovih telefona, jer kada koristite neku aplikaciju kao što je na primer „Google Maps“, navigacija na telefonu koristi A-GPS koji, zbog dodatne pouzdanosti, funkcioniše uz pomoć signala telefona. Tako se vaša baterija brzo prazni samo zbog te jedne funkcije, dok su vam ostale funkcije telefona i dalje potrebne.
Multitasking je ipak problem?
U automobilu ste i snalazite se pomoću navigacije vašeg telefona, i u jednom trenutku vas neko zove pa ste prinuđeni da se javite. Dok vi prihvatate poziv i razgovarate, navigacija na ekranu se minimizira ili pauzira. Naravno da možete ponovo pokrenuti GPS dok razgovarate, ali to baš i nije sigurno rešenje u toku vožnje, pa tako multifunkcionalnost vašeg telefona, koja je korisna u nebrojeno slučajeva, tada može da ugrozi vašu bezbednost. Ili banalniji primer, možete promašiti neko važno skretanje. Ovo svakako nije slučaj sa samostalnim GPS uređajem koji obavlja jednu funkciju i ne ometa vas prilikom vožnje.
Veći i podesiv ekran
Dok svakim danom ekrani pametnih telefona rastu, mnogi GPS uređaji i dalje imaju veće ekrane koji se obično kreću od 4,3 do 5 inča. Ovo je veoma velika prednost jer vam omogućava da lakše bacite pogled tokom vožnje i brže uočite gde treba da idete. Što se podesivosti tiče, iako vaš telefon može veličinom ekrana koliko-toliko parirati GPS uređaju, ukoliko niste kupili posebnu opremu da podesite telefon na kontrolnu tablu automobila, nemate gde da ga postavite. Većina namenskih GPS uređaja idu u paketu sa opremom za postavljanje u automobil ili imaju vakuumski držač koji se pričvrsti za vetrobransko staklo.
Krađa ili pozajmica
Ukoliko imate zaseban GPS uređaj, pogotovo ako ste na nekim većim putovanjima pa jurite i trudite se da sve postignete, a u svoj toj gužvi ga izgubite ili vam ga neko ukrade, sigurno nećete toliko žaliti kao kada bi se to desilo sa vašim telefonom. Još jedna prednost GPS uređaja je to što ga možete pozajmiti prijatelju ukoliko ide na put, što manje verovatno da biste uradili sa svojim telefonom koliko god vam to bio dobar prijatelj. Veoma je važno da se napomene i to da obično isključite sve wireless funkcije kada putujete u inostranstvo zbog visokih cena rominga, pa će vam tada dobro doći GPS uređaj.