Hoverbord
Hoverbord je kreiran za (večitu) decu, mada se pokazao i kao prilagodljivo i efikasno mini prevozno sredstvo. Namenjen je onima koji bi da se kvalitetno igraju modernim tehnologijama.
Izuzetno zabavan i koristan kao prevozno sredstvo. Ne zahteva benzin ni parking prostor, zgodan za manevrisanje po gradu, a može i da posluži kao sredstvo za razvoj motorike kod dece.
Moguće povrede u slučaju pada, pa zahteva zaštitnu opremu.
Mogući kvarovi kod nekvalitetnih modela, posebno u slučaju baterije.
Visoka cena.
Najpre, zašto je toliko kul?
Zato što se o njemu, verovali ili ne, pisalo još 1967. godine. Osmislio ga je pisac Majkl Kenedi Džozef u jednom svom naučno-fantastičnom romanu. Doduše, Majkl je hoverboard zamislio kao svojevrsnu lebdeću dasku. Hoverboard kakav znamo izgleda malo skromnije – ima točkove.
Zapravo, za hoverboard se koristi još jedan izraz – samobalansirajući skuter. Njegove svrhe su prevoz i zabava (više ovo drugo, da se ne lažemo). Ova posebna daska za kratko vreme stekla je ogromnu popularnost među decom, kojoj istraživanje nikada nije bilo lakše i zabavnije. Naravno, tu je i podsticaj za razvoj motorike koji daje ova sprava
Od čega se sastoji hoverboard?
Motor (jačine uglavnom od 480 do 700W), baterija i dva točka, najjednostavnije rečeno. Svakako, najzanimljivija stvar u vezi sa hoverbordom je to što žiroskop u njemu registruje savijanje stopala i pokreće ovo mini vozilo u željenom pravcu. Dijametar (veličina) točkova kreće se od 4.5 do 10 inča (ili oko 11 do oko 25 cm). Što su točkovi veći, upravljanje je lakše jer kod manjih točkova pokreti moraju da budu precizni i diskretni. Ako ste apsolutni početnik odgovaraće vam Xplorer BOARD FUNK 10, s obzirom da ima najveće moguće točkove pa će vam biti lakši za manevrisanje.
Ukupna težina je od 5 do 11,5 kilograma, zavisno od modela.
Šta on uopšte može da radi?
Za početak, može da se kreće brzinom do 10 ili čak 15 kilometara na sat. Imajte na umu da je deci dovoljno 5 km/h.
Može da podnese težinu odraslog čoveka – maksimalno opterećenje je do oko 130 kg, koliko trpi i Xplorer BOARD FUNK 10, što dalje znači da je pogodan i za visoke i krupne muškarce.
Naravno, ima i modela specijalizovanih za decu – oni nose težinu do 60 kg.
Nakon punjenja (koje traje od jednog do tri sata), može da pređe kilometražu od 15 do 20 km, što je sasvim dovoljno za ultra zabavno popodne u parku ili da se završe sve obaveze po gradu (ukoliko vas ne brinu začuđeni pogledi prolaznika).
Pojedini modeli ove futurističke daske imaju i sopstvene zvučnike i mogućnost da se preko blututa povežu sa vašim mobilnim telefonom (kao na primer Xplorer BOARD HUMMER 8) te tako na njima možete slušati muziku. Sa zvučnika se mogu čuti i upozorenja u vezi sa vožnjom.
Određeni modeli mogu da se povežu ne samo sa telefonom, nego i sa drugim hoverbordom. Neki su vodootporni (poput Xplorer BOARD HUMMER 8) što znači da ne morate da brinete oko barica na ulici, jakog pljuska ili nečeg sličnog. Neki imaju daljinske upravljače, neki takozvanu izlaznu snagu koja se može koristiti za punjenje drugih uređaja….Specifičnosti je puno, a s obzirom da je ova industrija tek počela da se razvija možemo da očekujemo još puno novina u skorijoj budućnosti.
Na kraju, malo je reći da je ovo sredstvo za prevoz i zabavu u trendu. Sloboda pokreta uz neophodnu dozu bezbednosti, dašak futurizma i mnogo uzbuđenja, moderna tehnologija za ljubitelje najnovijih gedžeta – sve je to savršeno ukombinovano u hoverbordu koji kao takav preti da postane svojevrsna globalna epidemija.