Norveški ili nemački radijatori
Ukoliko ste se odlučili za zagrevanje doma na struju, za vas su idealni nemački ili norveški radijatori. Predstavljamo vam sličnosti i razlike između ova dva tipa radijatora kako biste, u zavisnosti od vaših potreba, odabrali onaj pravi.
Norveški i nemački radijatori odličan su izbor za stanove koji imaju samo jednu mogućnost, odnosno koji se moraju grejati na struju. Ovi konvertorski radijatori, uz uštedu električne energije, brzo zagreju prostoriju i održavaju zadatu temperaturu, nemaju ventilator i samim tim ne podižu prašinu. Veoma su lagani, te se mogu postaviti na zid, a vaše zavese i zidovi neće se zaprljati.
Kako biste primetili uštedu električne energije, vaš dom mora biti dobro izolovan. Nemački radijatori idealni su za dogrevanje prostorija, a norveški radijatori za zagrevanje celokupnog stana, ali će vam u svakoj prostoriji biti neophodan radijator ili više njih (u zavisnosti od veličine prostorije). Međutim, pitanje je, šta raditi ukoliko nestane struje?
Ukoliko svoj dom morate da grejete na struju ili želite da dogrejete određene prostorije, naročito u večernjim i jutarnjim satima, za vas preporučujemo norveške, odnosno nemačke radijatore. Ova grejna tela na struju najbolje su što naše tržište trenutno nudi jer je u odnosu na ostala grejna tela koja koriste električnu energiju, ušteda zagarantovana.
Norveški i nemački radijatori predstavljaju konvertorski način grejanja prostorije jer rade po principu strujanja vazduha, odnosno topli zagrejani vazduh struji naviše i to bez ventilatora, što je jedna od prednosti ovih radijatora. Ventilatori u grejnim telima služe za hlađenje, a kako se grejači u ovim radijatorima ne žare, hlađenje im nije potrebno, a time nema ni sagorevanja prašine niti trošenja kiseonika iz prostorije. Ipak, ono zbog čega ljudi na prvi pogled posegnu za ovakvim radijatorima jeste njihov izgled. Oni su modernog dizajna, tanki su i veoma lagani, te se sa lakoćom mogu okačiti na zid. A kako nisu teški, mogu se postaviti i na gipsane ploče u montažnim kućama. I norveški i nemački radijatori imaju zaštitu od prskajuće vode, te se mogu postaviti i u kupatilu, a poseduju i zaštitu od smrzavanja. Oni su nečujni i doprinose uštedi električne energije.
Ipak, postoje razlike između norveških i nemačkih radijatora, a za koje ćete se odlučiti, zavisi prventsveno od vaših potreba. Norveški radijatori su idealni za grejanje celokupnog stana, dok su nemački namenjeni za dogrevanje doma, a evo i zbog čega.
Zašto baš norveški radijatori?
Najveća prednost norveških radijatora je preciznost termostata koji odlično regulišu i održavaju temperaturu na koju su podešeni, te se tako ostvaruje najveća ušteda. Njihovi grejači napravljeni su od legura čije su grejne površine velike, te na taj način ovi radijatori odaju i veliku količinu toplote. Još jedna od prednosti sve popularnijih norveških radijatora je i što se priključuju na obične, monofazne utičnice i obično ne idu preko 2kW snage. Takođe, uzemljenje nije potrebno, jer se grejač u radijatoru nalazi na plastičnim kliznim nosačima, te ne dodiruje metalne delove radijatora. Većina ovih konvertorskih radijatora ima i mogućnost postavljanja na pod pomoću nogara, a kako težina norveških radijatora ne prelazi 10 kilograma, jednostavni su za prenošenje iz prostorije u prostoriju. Ipak, norveški radijatori idealni su za grejanje celokupnog doma, ukoliko ste odlučili da se grejete na struju.
U odnosu na ostala grejna tela koja koriste električnu energiju, norveški radijatori najmanje troše, odnosno ostvaruju uštedu i do 30 odsto kada se uporedi njihova potrošnja sa etažnim grejanjem na struju i TA pećima. Naime, kod etažnog grejanja razmena toplote odvija se u tri stepena: sa grejača na vodu, zatim sa vode na radijator i na kraju sa radijatora na vazduh, dok se kod norveških radijatora toplota razmenjuje u jednom stepenu, sa grejača na vazduh. Što se TA peći tiče, one imaju snagu od 2500 do 6000W, dok norveški radijatori imaju između 400 i 2000W. TA peći puni se nekoliko sati i ako se koristi ceo dan, velike su šanse da će se popodne već isprazniti, a norveški radijatori se zagreju za desetak minuta i održavaju zadatu temperaturu. U pet minuta greju dva minuta, a zatim su tri minuta isključeni. Imaju i mogućnost daljinskog uključivanja, kao i pojedinačnog regulisanja temperature po sobama, a uz to, ne čuju se dok rade.
O norveškim radijatorima pisali smo i ranije, te dodatne informacije i proizvode koje imamo u ponudi možete pogledati ovde.
A zašto nemački radijatori?
Nemački radijatori su manji od norveških, te ih je lakše uklopiti u prostorije. Oni takođe rade po principu strujanja vazduha, te ostvaruju uštedu električne energije u odnosu na etažno grejanje na struju, TA peći, kalorifere i ostala grejna tela na struju. Od norveških radijatora najviše se razlikuju po obliku grejača koji se u njima nalazi. Kod nemačkih radijatora grejač je slabiji, te su ovi radijatori idealni za dogrevanje prostorija, naročito u prelaznim periodima, pre početka i nakon sezone grejanja kada je spoljna temperatura nešto niža, te bi unutrašnjost stanova trebalo zagrejati kako bi bila prijatna za boravak. Ovi radijatori poseduju precizan termostat, kao i zaštitu od prskajuće vode, te su pogodni i za kupatila. Ne prljaju zidove i zavese jer i oni ne poseduju ventilator. A kako poseduju zaštitu od smrzavanja, vaš dom nikada neće postati previše hladan, jer čim se temperatura u prostoriji spusti ispod četiri stepena, radijator se automatski uključuje.
O nemačkim radijatorima pisali smo nedavno, a kako biste videli modele koje imamo u ponudi, kliknite ovde.