Kako odabrati kvalitetan monitor
Odabrati skuplji monitor predstavlja nužnu investiciju u nešto u šta treba da gledate svaki dan, a da vam pritom posluži na pravi način. Ne želite da date previše para jer ipak ne kupujute televizor, ali vam ipak treba nešto gde ćete moći da gledate u pristojno kvalitetne boje i kontrast. Bilo kao alat ili uobičajeno korišćenje, monitor danas ipak može da bude i televizor, a vi za pristojnu cenu možete da dobijete i kvalitet i veličinu.
Većina monitora koja se danas proizvodi je u standardnom formatu 16:9, što odgovara bilo kojem modelu televizora, stoga vam i monitor vrlo često može zameniti televizor. Mnogi od monitora imaju i usb portove, kao i portove sa kojima mogu da se povežu brojni uređaji, počevši od računara i laptopova preko televizora. Interesantno je da noviji monitori imaju čak i opciju za nivelisanje svetlosti, pa ne morate brinuti o odsjaju ili mutnom ekranu tokom dana u previše svetloj prostoriji.
Veliki broj ljudi i dalje podleže veličini, a ne kvalitetu. Veći monitori ne znače i bolji kvalitet slike, a najčešće je slučaj da i kada se kupi kvalitetan monitor sa jakom rezolucijom, računar nema snagu da to isprati.
Rešili ste da osvežite vaš hardver novim monitorom, ali jednostavno ne znate za šta biste se odlučili između bezbroj modela LCD, LE, TN, IPS monitora, gde vam ove oznake možda i ne znače veliku razliku. Svakako kupovina monitora treba da dobije jednako pažnje kao i kupovina kućišta, procesora ili novog paketa memorije, budući da upravo u taj monitor treba da gledate svaki dan, a zbog toga i zaslužujete najbolje. Ipak postoje oni koji se najčešće odlučuju za niske cene i prosečan kvalitet. No, odličan monitor ne znači i visoku cenu, kao što ni veći monitor ne znači nužno bolje od manjeg.
Veličina nije bitna?
Kao i pri kupovini televizora, gde smo vas takođe savetovali kako da odaberete adekvatnu veličinu televizora uz različite rezolucije, potrudićemo se da i pri kupovini monitora za različite svrhe odaberete kvalitetan model uz korisne prateće karakteristike. Ovde takođe važi da što veći monitor ne znači nužno i kvalitetniji, ali i pored toga treba uzeti u obzir i druge karakteristike koje danas nude monitori mnogih proizvođača.
Većina monitora danas se proizvodi u „widescreen“ obliku iliti širokog ekrana. To je zapravo bio suptilni korak koji je došao evolucijom televizora, pa se tako i monitori mogu naći u standardnom formatu 16:9 (širina plus visina) koji je približan HD televizorima. To znači da se većina filmova može jednako kvalitetno gledati i na monitorima jer ispunjavaju ceo ekran.
Ipak, vama treba nešto što će na pravi način i adekvatno upotpuniti vreme koje provodite ispred računara. Ako vam računar služi za pretragu interneta, društvene mreže i gledanje filmova, eventualno igranje igrica, onda o veličini ne morate puno da razmišljate. Za to će vam biti dovoljni upravo monitori veličina od 19, 20 i 21,5 inča, mada veći broj tematskih sajtova u inostranstvu uglavnom preporučuje monitore od 23 inča, pa čak i one od 27 inča, koji predstavljaju nešto skuplju varijantu.
Naravno, morate imati u vidu da će vam veći monitor sigurno biti dodatno opterećenje, naročito ako ispred njega provodite više sati, na razdaljini od svega 20 centimetara. Pritom, takvi monitori zahtevaju i mnogo više prostora za držanje. Ako monitor držite na manjem radnom stolu, možda ipak treba da uzmete u obzir one od 19, 20 ili 21,5 kao što je ovaj model Lenovo monitora.
Koliko je važan tip monitora?
Ako radite u kancelariji, gde monitor služi za klasične pretrage interneta, kao i za rad u Word-u i Excell-u, onda vam može solidno poslužiti i monitor gore pomenute TN (twisted nematic) oznake. Ovaj monitor je najprodavaniji tip LCD monitora, a preporučuje se gejmerima za 3D prikaz.
Međutim, oštrina boja i pogled iz ugla nisu baš na najvišem nivou. Ipak, ovaj model monitora kompanije Philips, koji košta [dynamic_price id=“11656″] dinara odgovara ovim potrebama, pa i ako kod kuće želite kvalitetan monitor. U odnosu na starije modele monitora, preglednost na ovom monitoru je odveć bolja, uz jače boje.
Ipak, ako biste da rad na vašem monitoru bude uz kvalitetne, oštre boje, oštrinu slike iz svih uglova, onda su tu monitori sa oznakom IPS (In plane switching). Ovo je skuplja varijanta, ali umnogo kvalitetnija, a preporučuje se upravo fotografima i grafičkim dizajnerima.
Ako već nemate neke određene namene, već upravo želite da obnovite vaš hardver modernijim monitorom, onda može da posluži i model kao što je ovaj model Fujitsu monitora. Za razliku od Samsungovih monitora, koji su idealni i za profesionalan rad, ovaj Fujitsu model, koji košta [dynamic_price id=“12221″] dinara može solidno da bude koristan za uobičajeno vreme koje provodite za računarom.
Iako ima nešto slabiju rezoluciju, ugao gledanja i kontrast boja je u rangu sa ostalim navedenim monitorima, pa možete filmove gledati kako želite, a veličina od 20 inča solidno staje na svaki radni sto.
Sa druge strane, ovaj Lenovo model koji košta [dynamic_price id=“12518″] dinara iako sličnih karakteristika kao i Samsungov model, za nijansu ima slabiji ugao gledanja, i kontrast boja. Stoga ukoliko želite kvalitet uz odgovarajuću cenu, ovaj model može jednako da posluži i za rad i za uobičajeno vreme za računarom.