Kućni bioskopi
Ukoliko volite da posećujete bioskop, ali vam smeta gužva, neudobna sedišta i ljudi koji komentarišu film, ili živite u mestu gde nema bioskopske sale, onda je kućni bioskop nešto što će zasigurno privući vašu pažnju.
Kućni bioskopi nam omogućavaju da osetimo atmosferu karakterističnu za bioskop u udobnosti svog doma. Oni nam pružaju bolju sliku i zvuk, koji čine da gledajući film, imamo osećaj da se nalazimo u centru zbivanja, a ne da smo samo posmatrač iza ekrana. Ti efekti su rezultat postavljanja surround sistema, kao i nove 3D funkcije uređaja.
Kao nedostaci pojedinih kućnih bioskopa navode se nedostatak stalka (postolja) za zvučnike, što često vodi do bušenja zidova, kao i brzo kvarenje plejera.
Kako nam u susret dolazi zima, gledanje filmova u udobnosti svog doma zvuči mnogo primamljivije od odlaska u bioskop. Zajedno sa porodicom i prijateljima možete uživati u filmskim ostvarenjima i drugim sadržajima kada god to vama odgovara uz doživljaj koji vam ne može pružiti samo televizor ili računar.
Ono što razlikuje gledanje filma u bioskopu i kod kuće jesu oštrija i veća slika, kao i bolji zvuk koji pruža osećaj da ste u središtu akcije. Kućni bioskopi teže tome da ove elemente prenesu u vaš dom, a usavršavanjem uređaja sa 3D tehnologijom, proizvođači u stopu prate savremene filmske trendove, a samim tim i želje i potrebe kupaca.
Da bi se ti efekti postigli, kućni bioskop mora da sadrži određene komponente.
Od kojih komponenti se sastoji kućni bioskop?
Za istinski bioskopski doživljaj, osim kvalitetnog snimka, potrebno je imati televizor sa velikim ekranom i čistom slikom (LCD, plazma, i dr.). Naravno, slika je samo deo doživljaja i bez dobrog ozvučenja, ovaj uređaj gubi na kvalitetu.
Za maksimalno uživanje u filmu potrebno je najmanje četiri zvučnika, od kojih će se dva nalaziti ispred, a druga dva iza ili sa strane gledaoca. Kućni bioskopi najčešće sadrže 5.1 – kanalni sistem zvučnika, 6.1 (6-7 zvučnika sa subwoofer-om) i 7.1 zvučnike (7 zvučnika sa subwoofer-om). Više o surround zvuku i 5.1 zvučnicima možete pročitati ovde.
Da bi zvučnici stvorili efekat da ste u centru zbivanja, potrebno je imati i audio/video risiver. Može predstavljati zasebnu komponentu kućnog bioskopa, ali zbog ekonomičnosti često predstavlja jedinstvenu celinu sa plejerom. Njegova funkcija je da određeni signal (sliku ili zvuk) sprovede do odgovarajućeg uređaja (televizora ili zvučnika). Jedna od najvažnijih razlika između risivera jeste koje surround-sound formate podržavaju (Dolby, DTS).
Kada su u pitanju plejeri, osim standardnih DVD plejera, danas se na tržištu mogu pronaći Blu-ray i HD DVD. Oni omogućavaju gledanje kvalitetnijih audio i video sadržaja, ali su skuplji od standarnog DVD formata.
Poslednja, ali ne manje važna komponenta jednog kućnog bioskopa jeste daljinski upravljač. Pojedini uređaji poseduju daljinski koji se može koristiti i za televizor. Ako to nije slučaj, a ne želite da dođete u situaciju da vam je kuća puna ovih uređaja a da nikad ne možete da nađete onaj koji vam treba, univerzalni daljinski je idealan za vas.
Kako pravilno postaviti kućni bioskop?
Da biste iskusili pravi bioskopski doživljaj u svom domu, potrebno je pravilno rasporediti komponente kućnog bioskopa u željenoj prostoriji. Način raspodele elemenata je univerzalan i može se primeniti na uređaje svih proizvođača.
- Televizor se mora nalaziti naspram mesta sedenja (odnosno gledaoca), nikako sa strane jer se time gubi na efektu prilikom gledanja filma.
- Kada su u pitanju zvučnici, u ovom slučaju je to 5.1 – kanalni sistem, koji obuhvata dva prednja i dva zadnja zvučnika (satelita), glavni zvučnik i subwoofer. Prilikom postavljanja dva prednja zvučnika sa strana televizora, potrebno je voditi računa da budu u visini ušiju posmatrača i pod uglom od 30 stepeni.
- Glavni zvučnik treba da stoji ispod ili iznad televizora i pri tom treba paziti da li je zvučnik magnetno oklopljen zbog magnetisanja ekrana.
- Zadnji zvučnici služe kako bi se stvorio osećaj da ste u centru zbivanja. Puštanjem nekog audio snimka, postavljanje ovih zvučnika treba da bude veoma lako.
- Na kraju, za pozicioniranje subwoofer-a (zvučnika za niske tonove – basove) potrebno je odvojiti malo više vremena. Važno je postaviti ga na različita mesta u prostoriji dok god se ne može odrediti odakle zvuk potiče. Tako ćete znati da ste ga savršeno uklopili.
Sve ovo je neophodno uraditi kako biste izvukli maksimum iz svog uređaja. Postavljanje kućnog bioskopa vam može oduzeti malo ili mnogo vremena, ali vredi svaki minut u šta ćete se uveriti kada odlučite da pogledate neki film.
Više o pravilnom postavljanju kućnog bioskopa možete pročitati ovde.
Šta je HDMI?
HDMI (High Definition Multimedia Interface) predstavlja digitalni kabel koji omogućava prenos video i audio signala visokog kvaliteta između uređaja (dvosmerna komunikacija). Tom prilikom nema pretvaranja digitalnog signala u analogni, prenosi se čist digitalni signal čime se ne gubi na kvalitetu sadržaja. HDMI podržava i 7.1 – kanalni surround sistem.
Pomoću HDMI ulaza redukuje se broj potrebnih kablova za povezivanje uređaja koje se vrši redno (DVD plejer – A/V risiver – televizor, itd). Osim što pojednostavljuje povezivanje, rešava i problem zapetljanih kablova iza televizora. Postoji više vrsta HDMI kablova (1.1, 1.2, 1.2a, 1.3, 1.3 a /b, 1.4) koji se kupuju zasebno u odnosu na uređaj.
Budućim kupcima bilo kog audio ili video sistema preporučuje se kupovina uređaja sa ovim ulazom jer sve veći broj proizvoda na tržištu poseduje ovaj način povezivanja, a zbog svoje dokazane efikasnosti, taj broj će postajati sve veći.
LG DH 4220S – Modernizovaće svaki prostor
Korejska kompanija LG je ovaj uređaj namenila manjim prostorijama. Zbog svog specifičnog dizajna i malih proporcija, bez zagušivanja prostora, modernizovaće svaku prostoriju i privući pažnju svih posetilaca.
Poseduje FLD displej (Ferro liquid display) koji koristi tečnosti umesto kristala, što rezultira boljom rezolucijom i malim utroškom energije. Poseduje FL dimmer koji smanjuje naprezanje očiju prilikom gledanja sadržaja na displeju.
Može da podrži MPEG2 i DivX video formate, a rezolucija slike može dostići 1080 piksela. Poseduje FM radio sa 50 predefinisanih stanica. Dostupan je u crnoj boji.
Sony DAV-TZ140 – Slika i zvuk približni HD rezoluciji
Sony kućni bioskop poseduje 5.1 – kanalni sistem zvučnika, sadrži plejer koji može da reprodukuje DVD i CD sadržaje, a od veza tu su USB i HDMI. Poseduje mogućnost da poveća rezoluciju DVD sadržaja približno HD rezoluciji uz pomoć prethodno navedene HDMI veze.
Daljinski upravljač, koji se može koristiti za kućni bioskop i televizor, je intuitivno projektovan tako da su tipke koje se više koriste samim tim i veće.
S obzirom da ne sadrži stalke, zvučnike je potrebno postaviti na zid. Zbog svoje veličine, neće vam zauzeti mnogo prostora, ali će od vas zahtevati malo više vremena prilikom postavljanja.
Pioneer DCS 222K – Master kvalitet za ljubitelje filma
Razlog zašto je kućni bioskop japanske kompanije Pioneer skuplji od prethodna dva uređaja jeste karakteristika „HD Digital Film Direct 24“, koja označava najbolji kvalitet (Master quality) i da je ono što čujete i vidite na vašem ekranu upravo ono što je reditelj želeo da vam pokaže.
Takođe, poseduje DTS (Digital Theater System) koji predstavlja digitalni zvuk visokog kvaliteta, oštriji i čistiji zvuk.
Sadrži više režima surround zvuka, kako za film, tako i za muziku, a maksimalna rezolucija koju može da dostigne uz pomoć HDMI veze je 1080 piksela. Kao i LG model, poseduje mogućnost snimanja direktno sa CD-a ili DVD-a na USB. Sadrži karaoke i ulaze za dva mikrofona. Dostupan je u crnoj boji.