Kupovina laptopa - sa ili bez odvojene grafike
Potreban vam je laptop, a ne možete da se odlučite koji da kupite? Jedna od stavki na koju morate da obratite pažnju jeste grafika, a nešto više o tome saznaćete u našem tekstu.
Ukoliko znate šta vam je potrebno, lako ćete pronaći laptop spram svojih potreba i mogućnosti. Danas su u ponudi laptop računari sa integrisanom i neintegrisanom grafičkom karticom. Ukoliko ćete igrati igre na svom laptopu, potrebno je da kupite onaj sa odvojivom grafičkom karticom jer su one jače i imaju sopstvenu memoriju, te ćete lako pokrenuti i kompleksne 3D igre.
Laptopovi sa integrisanim grafikama koriste sistemsku memoriju, te su slabije, pa na takvim računarima nećete moći da pokrenete kompleksne 3D igre. Kod ovakvih računara ne možete integrisanu grafiku zameniti jačom odvojivom grafičkom karticom.
Prilikom kupovine laptopa, brzo odlučujemo šta je to što naš budući računar mora da ima, koje njegove karakteristike su nam najpotrebnije. Pored toga, tu je naravno i cena laptopa koja je često odlučujuća ukoliko smo izbor sveli na dva-tri laptopa. Ukoliko se, pak, ne razumemo mnogo u performanse računara, ili se konsultujemo sa onima koji znaju više od nas pa kupimo po njihovoj preporuci, ili se odlučimo za poznatije brendove laptopa kao garancija kvaliteta. Ipak, ono na šta treba posebno da obratimo pažnju jeste i grafika samog računara, odnosno da li ima integrisanu ili neintegrisanu grafičku karticu koja se u svakom trenutku može zameniti jačom.
Integrisane grafičke kartice
Zahvaljujući grafičkoj karti na ekranu računara prikazuje se slika, odnosno milioni piksela dobijaju boju, određeni intenzitet i teksturu. Mnogi računari imaju integrisanu grafiku umesto odvojive grafičke kartice, odnosno grafičke procesore na matičnoj ploči računara u obliku čipa. Za one kojima laptop ne služi za pokretanje različitih igrica, integrisana grafika je idealna. Ove integrisane grafičke kartice uglavnom nemaju svoju memoriju, te na takvim računarima ne mogu da se pokrenu 3D igrice. To što koriste osnovnu, sistemsku memoriju, predstavlja i najveću manu integrisanih grafika. Prednost je što se laptop nikad ne zagreje previše, a i nivo buke je smanjen, dok baterija može mnogo duže da traje.
Neintegrisana grafička kartica
Osnovna prednost odvojive grafičke kartice je što ona poseduje svoju memoriju, te neće koristiti sistemsku, a i prikaz DVD filmova dosta je bolji. Neintegrisane grafičke kartice nećete pronaći u laptop računarima dimenzija manjih od 12 inča, dok one postoje u prenosivim računarima dimenzija od 12 do 17 inča. Danas se grafičke kartice mogu razvrstati u nekoliko kategorija gledajući njihov kvalitet, a za koju ćete se odlučiti, zavisi od cene i od toga za šta vam računar najviše treba. Ukoliko na svom laptop računaru nećete igrati igrice, a veoma vam je važno da baterija dugo traje, za vas je laptop sa integrisanom grafičkom karticom. Ako ipak ponekad želite da odigrate igricu, za vas je laptop sa odvojivom grafičkom karticom niže ili srednje klase. Ukoliko planirate da redovno igrate igrice, a cena vam nije bitna, odlučite se za laptop sa odvojivom grafičkom karticom i to onom iz najviše klase. Imajte na umu da ćete kartice iz visoke kategorije naći u računarima sa ekranima od 14 do 17 inača, a one iz kategorije Ultra Performance nećete naći u računarima manjim od 17 inča.
Karakteristike grafičkih kartica
Prilikom odabira grafičke kartice potrebno je da obratite pažnju na brzinu grafičkog procesora (GPU), količinu slobodne memorije, brzinu memorije, kao i na propusnost memorije, ali i veličinu magistrale podataka. Ipak, bitna osobina je i Frames per second, na osnovu koje se opisuje koliko ta grafička kartica može da prikaže kompletnih slika u sekundi, što je naročito važno kod brzih akcionih igrica.
Asus laptop sa integrisanom grafikom
Ovaj model laptopa marke Asus iz X serije ima LED slim displej od 15,6 inča sa HD rezolucijom. Intel procesor sa četiri jezgra (Quad Core) N2830 sa integrisanom Intel HD grafikom i radnom memorijom od 4GB (DDR3) omogućiće da svaka zadata komanda bude izvršena brzo. Ima ugrađen Sonic Master zvučni sistem, kao i litijum jonsku bateriju sa tri ćelije, koja duže traje ukoliko se ne prazni do kraja. Ova baterija može da izdrži duže od četiri sata.
Što se povezivanja tiče, ovaj model laptopa sadrži jedan USB 2.0 port, kao i jedan USB 3.0 port, zatim čitač za memorijske kartice (SD, MMC, SDHC), izlaz za slušalice i audio ulaz (3,5 mm), HDMI i VGA port, ali i RJ45 LAN konektor.
Što se tiče operativnog sistema, prodaje se bez njega (Free DOS). Poseduje HD web kameru sa integrisanim mikrofonom. Sadrži i Touchpad, kao i tastaturu pune veličine sa izdvojenim numeričkim delom.
Lenovo laptop sa neintegrisanom grafikom
Lenovo laptop računar G50 predstavlja moderni tanak dizajn sa brojnim funkcijama. Njegov LED ekran je 15,6 inča, sa HD rezolucijom, dok je RAM memorija 4GB. Sadrži neintegrisanu, odnosno odvojivu grafičku karticu sa 2GB sopstvene memorije. Procesor na ovom Lenovo laptop računaru je AMD A serije sa četiri jezgra (Quad Core). Sadrži dva USB ulaza (USB 2.0 i USB 3.0), zatim jedan HDMI ulaz, kao i VGA izlaz, zatim čitač kartica 2 u 1 (SD, MMC), kombinovani audio ulaz/izlaz, mrežnu karticu za LAN.
Zahvaljujući stereo zvučnicima trodimenzionalni zvuk upotpunjuje užitak, a uz Wi-Fi, Bluethoot i LAN konekciji imate mogućnost pristupa internetu gde god da se nalazite. Optimizovan je za operativni sistem Windows 8.1 64bit.
Touchpad donosi mnoge funkcije za lakše kretanje kroz aplikacije. AccuType tastatura je pune veličine sa izdvojenim numeričkim delom i omogućava preciznije kucanje. Sadrži i integrisanu web kameru od 0,3Mpix sa mikrofonom. Standardna baterija sa četiri ćelije može da traje i do četiri sata.