Izaberite idealne slušalice
Laptop računari sve više i više postaju „moderne kancelarije“ pa su zato udobne slušalice koje sa lakoćom izoluju spoljašnji zvuk postale bitno sredstvo za poboljšanje produktivnosti. Odabrati savršene slušalice za sebe uopšte nije lako, pogotovo ako ste ljubitelj dobrog zvuka i želite da cenu proizvoda što bolje izbalansirate sa kvalitetnim zvučnim prijemom u Vašim ušima.
Slušalice su postale bitno sredstvo za poboljšanje produktivnosti kada su poslovi koji uključuju računar u pitanju. Ukoliko Vas ometaju spoljašnji zvukovi pri radu, ili ako Vi ne želite da smetate drugima, ovi "izolatori" zvuka Vam moraju biti svakodnevno pri ruci.
Glasno slušanje nekog sadržaja preko slušalica može prouzrokovati oštećenja sluha i najnovija istraživanja britanskog Instituta za istraživanje sluha pokazuju da jedna od šest odraslih osoba ima razna oštećenja sluha koja im mogu predstavljati problem u svakodnevnim situacijama. Naravno, postoje i rešenja kako da sprečite ovako ozbiljan problem.
Svakodnevno dovršavate svoje poslovne obaveze kod kuće sedeći ponekad i dugo u noć za svojim računarom i želite da makar malo opustite svoje misli uz omiljenu muziku, ne želeći pritom da probudite ukućane. Ili ste, na primer, često na putu i radite „u hodu“ po kafićima i restoranima noseći svoj laptop računar unaokolo. Ma šta to predstavljalo Vaš radni prostor, udobna stolica kod kuće, internet kafe, prava kancelarija koju možda i delite sa nekim ili jednostavno Vaš laptop koji sve više i više postaje „moderna kancelarija“, udobne slušalice koje sa lakoćom izoluju spoljašnji zvuk postale su bitno sredstvo za poboljšanje produktivnosti.
Kada uopšteno govorimo o slušalicama, njihov odabir uopšte nije lak, pogotovo ako ste ljubitelj dobrog zvuka i želite da cenu proizvoda što bolje izbalansirate sa kvalitetnim zvučnim prijemom u Vašim ušima. Tu su i ostale karakteristike koje biste hteli da Vaše slušalice imaju, te će Vam njihovo razumevanje pomoći pri odabiru idealnih „malih zvučnih izolatora“.
„Obične“ slušalice VS headset
U ovom tekstu ćemo se fokusirati na slušalice sa kabelom koje idu preko glave. Prvo što treba da odlučite jeste da li želite headset ili „obične“ slušalice. Ukoliko često koristite audio i video pozive na svom računaru preko Skype-a ili nekog drugog programa za komunikaciju, ili volite u slobodno vreme da se opustite uz neku video igru na internetu u okviru koje ćete morati da razgovarate sa drugim igračima, svakako je bolje rešenje headset. Prednost headset-a nad kombinacijom slušalica i zasebnog mikrofona je u tome što imate varijantu „dva u jedan“ i na glavi su vam istovremeno slušalice i mikrofon. Neobično jeftin, a veoma dobar izbor je na primer jedan ovakav Genius HS-400A headset stereo slušalica sa ugrađenim mikrofonom. Što se udobnosti tiče imaju podesivi držač za glavu i podesivi (rotirajući) mikrofon, te su pogodne za višečasovno korišćenje i ne stvaraju preveliko opterećenje na ušima pošto je težina srazmerno raspoređena, a od velike pomoći je i kontrolor jačine zvuka. Modernog je dizajna sa naušnicama u grafiti stilu koje pokrivaju cele uši i umanjuju spoljašnje zvukove. Mnogi odrasli koji su ih koristili rekli su da su ove slušalice bile udobne čak i za njihovu decu, a zbog, već pomenute, niske cene Vam neće biti žao ukoliko se deca malo i zanesu u igranje te ih izlome ili pokvare.
„Ja bih s njima napolje“
Može i to, naravno. Ako koristite svoje slušalice za drugačije namene od posla, muzike, filmova i kompjuterskih igara i želite da ih malo „prošetate“, naravno da nećete izabrati neki gejmerski headset. Prednost ovakvih Genius HS-M470 slušalica je što ih možete koristiti na različitim izvorima zvuka, kao što su mobilni telefon, tablet ili mp3 i mp4 plejer, dok džogirate ili vozite bicikl (ali samo onaj u stanu, pošto u prednosti ovih slušalica ne spada to da služe kao zamena za kacigu, tako da nemojte u saobraćaj sa slušalicama na glavi). Za ovaj model važno je napomenuti da može da se koristi na svim mobilnim telefonima izuzev Nokia modela. Naušnice, koje mogu da se sklapaju, napravljene su od veštačke kože što povećava udobnost, a imaju i korisne tastere za primanje poziva i kontrolu jačine zvuka. Jedna od najboljih njihovih karakteristika, koja će Vas sigurno naterati da ih svrstate u potencijalne pobednike izbora Vaših idealnih slušalica, je upravo cena koja sasvim opravdava njihov kvalitet. Koštaju kao i neke od boljih gejmerskih slušalica baš zbog toga što im je primena višestruka i sigurno ih nećete koristiti isključivo na svom mobilnom telefonu za vreme džogiranja, pošto će one odgovoriti i na mnogo teže zadatke.
Može li glasno slušanje oštetiti sluh?
Glasno slušanje nekog sadržaja preko slušalica može prouzrokovati oštećenja sluha i najnovija istraživanja britanskog Instituta za istraživanje sluha pokazuju da jedna od šest odraslih osoba ima razna oštećenja sluha koja im mogu predstavljati problem u svakodnevnim situacijama. Ono što možete učiniti kako bi zaštitili Vaš sluh jeste da se ne oslanjate isključivo na glasnoću kako bi nadglasali vanjske zvuke, nego na kvalitet slušalica i njihovu mogućnost da ih ponište ili makar umanje. Uzmite u obzir i to da umetanje slušalice u slušni kanal značajno povećava decibele, jer se zvuk manje rasipa i više je koncentrisan na bubne opne. Zbog toga je za duže slušanje bolje koristiti, na primer, ovakve Genius HS-G500V slušalice koje idu preko glave, a bubice koristite samo kada to ne možete izbeći. Za skromno nižu cenu od prosečne cene slušalica, ove imaju odlično izbalansiranu udobnost za svoju težinu, te Vam višesatno korišćenje neće predstavljati nikakav problem. Ono što ih izdvaja, i što je veoma zanimljiv dodatak u okviru ove cene, je funkcija vibracije koja daje dodatni osećaj stvarnosti i zaokruženost zvuku u kombinaciji sa snažnim udaranjem basa i bogatim audio kvalitetom, pa su odlične kako za video igre, tako i za muziku i gledanje filmova.