Norveški radijatori
Imate dobro izolovane male prostorije u stanu, a želite da promenite grejna tela? Nemate dimnjak, a zgrada nije opremljena određenim sistemom grejanja? Upravo zbog toga treba da se odlučite za norveške radijatore, koji u odnosu na TA peći, pre svega, štede struju a jednako greju uz pomoć preciznog termostata, nečujni su u odnosu na kalorifere, bezopasni su u odnosu na kvarcne peći i potpuno bez isparavanja u odnosu na uljne radijatore.
Ono što prvo upada u oči, a što je jedno od prednosti ovog grejnog tela, jeste njegova estetska strana. Radijator je dugačak i tanak, a lako se kači na svaki zid. Samim tim, nećete imati problema da sve prilagodite u manjem stanu sa puno stvari. Pritom, uprkos svom obliku, jačina grejnog tela nije nimalo umanjena. Radijator lako dostiže temperaturu u prostoriji do 20 stepeni u proseku. Sa druge strane, ovaj radijator je nečujan, ne isparava, bezopasan je, a uz pomoć preciznog termostata se željena temperatura postiže za pet minuta.
Ovaj radijator je pre svega predviđen za dobro izolovane prostorije kojima nije potrebna velika količina toplotne energije da bi bile tople. Pogodni su za manje stanove, mada se često koriste kao sredstvo za dogrevanje pored već postojećeg grejnog sistema. Budući da ovi radijatori koriste struju kao izvor napajanja, pitanje je šta raditi kada usred najgore zime nestane struja.
Iako u prognozama možemo čuti da će i ova zima biti „lagana“, ostanite spremni za ćudljivi novembar. U momentu kada nalet oštre jeseni iznenada stigne krajem oktobra, vi već poželite da grejna sezona u vašem stanu stigne pritiskom na dugme. Razlog više da vam to bude nagoveštaj da ukoliko želite novo ili promenite staro grejno telo, to treba da uradite mnogo pre početka jeseni.
Izbor različitih grejnih tela na ovom sajtu možete pogledati ovde.
Na šta treba da obratim pažnju pre kupovine novog grejnog sistema?
Pre svega, na moguće buduće troškove. Visoka temperatura i tople prostorije znaju da nose i poveće račune za potrošnju gasa ili struje, pa sigurno treba da obratite i dobro isplanirate sistem koji će odgovarati vašoj kući ili stanu. Ono na šta treba da obratite pažnju pre svega jeste:
- Kvadratura prostorija (na osnovu koje morate pažljivo birati veličinu i jačinu grejnog tela);
- Izolacija kuće (krajnji efekat grejnog tela zavisi i od debljine i izolovanosti zidova vaših prostorija);
- Pozicije prozora (jer pre svega treba neutralisati glavni izvor hladnoće);
- Temperatura koju želite da održavate (obratiti pažnju na preciznost termostata).
Naravno, svako grejno telo sa sobom nosi brojne mane i prednosti, naročito kada je u pitanju potrošnja energije i toplota koju oslobađaju. Sve veći broj ljudi u svojim prostorijama želi efikasno grejno telo koje neće zauzimati mnogo mesta, a koje će doneti uštedu na mesečnom nivou. Dobro procenjene gore navedene stavke će vam sigurno u tome još više pomoći.
Mali stan bez dimnjaka, koje grejno telo odabrati?
Norveški radijatori su idealan izbor upravo za ovakve prostorije. Iako možda ne izgledaju kao dugotrajno rešenje za grejni sistem, ovi radijatori svojom grejnom efikasnošću predstavljaju bolje rešenje u odnosu sa klasične grejalice, TA peći ili uljne radijatore, a pritom su tanki i estetski prilagođeni.
Iako rade na struju, za zagrevanje prostorije koriste strujanje vazduha i zakone fizike. Nečujni su i potpuno bezopasni u odnosu kvarne grejalice ili kalorifer, a ne ispuštaju nikakva isparenja kao uljni radijatori. Lako postižu određenu temperaturu uz pomoć preciznog termostata zbog čega se ovi radijatori posebno ističu.
Kako mogu da uštedim ako je ovaj radijator na struju?
Sigurno većina brine o ovoj stavci, ako se uzme u obzir silna potražnja za „jeftinom strujom“ posle 22h ili silna najavljena poskupljenja struje. Ipak, pre svega, zbog preciznog termostata, ali i jačine instalirane grejne snage svakog radijatora kojem je u dvosobnom stanu potrebno upola manje snage od klasičnog etažnog grejanja na struju za postizanje iste temperature.
Uz pomoć lampice termostata se može uvideti kada se radijator prilagođava datim uslovima i zahtevanoj temperaturi. Kada ga uključite, potrebno mu je pet minuta da postigne zadatu temperaturu. Naravno, ako samo uzmemo u obzir da su bilo kakve restrikcije struje iza nas. Iskustva dosadašnjih korisnika ove vrste grejanja možete pogledati ovde.
Koji model norveškog radijatora odabrati?
Naravno, imajući u vidu veličinu prostorije i vreme koje provodite u njoj, treba i da odaberete veličinu i efikasnost odabranog norveškog radijatora. Model BEHA P15, sa jačinom od 1500W, je dovoljan da zagreje prostoriju od 15 do 20 metara kvadratnih, a košta 19998 dinara.
Pritom, ukoliko vam za dnevnu sobu nije dovoljna jačina ovog modela, tu je i radijator BEHA P20 jačine od 2000W koji je dovoljan da ugreje prostoriju između 20 i 25 metara kvadratnih i on košta 23994 dinara.
Za prostorije kao što su kupatilo ili hodnik, eventualno manja dečija soba, tu je radijator BEHA P8 jačine od 800W, što je dovoljno za prostor od 6 do 10 metara kvadratnih, a košta 14787 dinara.
Sva tri modela su sa izuzetno preciznim termostatom, dvostrukom izolacijom i dodatnom zaštitom zbog koje se ovi radijatori mogu bezbedno koristiti i u kupatilu.