Huawei telefoni srednje klase
Uprkos uvreženom mišljenju, da biste bili u korak sa trendovima ne morate da budete nešto nalik šeiku. Ima situacija kada za prihvatljivu sumu možete pronaći telefone koji zadovoljavaju današnje prilično visoke kriterijume.
Kamere i sve njene funkcije na visokom nivou, elegantan dizajn, brzi procesori.
Brojne funkcije mogu biti suviše komplikovane za korisnike koji su navikli na jednostavnije telefone. Takođe, za neke od njih i cena može biti previsoka.
Huawei se već pozicionirao među prvima na svetu kada je reč o prodaji mobilnih telefona (verovatno zauzevši i samo prvo mesto). Ovaj kineski brend, jedini iz ove zemlje koji se našao na Forbsovoj listi najvrednijih svetskih brendova, i dalje se vodi kao treći najveći proizvođač pametnih telefona na svetu. Iz ovoga se može zaključiti da za njih trenutno nema nekih izazova u smislu proizvodnje vrhunskih telefona, pa bismo da vam skrenemo pažnju i na druge njihove proizvode, preciznije sjajne telefone srednje klase. Takvi su modeli P20 lite i Mate 20 lite. Pre toga, jedan aktuelna informacija koja je sigurno važna za sve koje brine odluka Gugla da suspenduje licencu Huawei-ju – kod ova dva modela definitivno nema razloga za brigu, a izmene su moguće kod nekih budućih modela.
Huawei P20 lite
Iako on pripada cenovno srednjoj klasi može da se pohvali određenim karakteristikama koje inače uglavnom imaju telefoni iz klase iznad.
Čini se da je kod ovog modela mnogo pažnje poklonjeno vizuelnom, počevši već od glamuroznog okriva u upečatljivim bojama. Kako bi vizuelni momenat bio bolji ekran ima dijagonalu od oko 14 cm.
Ono što je posebna stvar u vezi sa njim je to što ima dvostruku kameru, što nije uobičajeno za telefone u srednjoj klasi. Tačnije, dvostruka je zadnja kamera – ima jedan objektiv od 16 M koji je primarni, i drugi od 2M, koji je pomoćni. Taj pomoćni objektiv daje popularni Bokeh efekat (onaj kod profesionalnih forografija gde je pozadina blago zamućena, tako da glavni predmet fotografije više dolazi do izražaja). Kod prednje kamere se stvarno vidi kako je ovaj telefon pretežno kreiran za nove generacije kojima je dobar selfi vrlo bitan – ona ima ugao od 78 stepeni. Takav je odličan za selfije sa grupom ljudi. I ne samo to – imate i specijalne animirane efekte koje možete dodati svom licu i potpuno promeniti pozadinu, a da sve to prati vaše pokrete i govor, što je definitivno popularno na društvenim mrežama. Funkcije inteligentnog prepoznavanja lica i instant retuširanja čine da se postiže perfektan balans svetla i senke, a samim tim i lepi krupni kadrovi. Svetlost se rebalansira i u zavisnosti od okruženja (tj. prikuplja iz više izvora), što dalje znači da i fotografije sa mračnih mesta poput klubova mogu biti jako dobrog kvaliteta. Sve te dodatne funkcije vode ka fotografijama koje će biti precizne i sa puno detalja čak i kada su napravljene na brzinu ili u pokretu. Kad smo već kod pokreta, zanimljivo je da je omogućeno i fotografisanje pokretom ruke, što čitavu igru čini još zabavnijom.
Huawei P20 lite ima HiSilicon Kirin 659 čipset, operativni sistem Android 8.0 Oreo kao i 4 GB RAM memorije. Ta kombinacija je presudna za njegovo brzo funkcionisanje, čak i kada obavlja više zahtevnih funkcija u isto vreme.
Ne zaostaje ni kada je bezbednost u pitanju. Telefon se otključava skeniranjem lica vlasnika koje traje manje od sekunde, što će biti važno onima koji veoma cene privatnost. On ima i odličnu opciju čitača otiska prsta koja, poput dvostruke kamere, nije nešto što imaju svi telefoni srednje klase. Ova opcija se može koristiti ako želite da napravite fotografiju, javite se na poziv ili prekinete alarm.
Može se prilično brzo napuniti, zahvaljujući 9V2A sistemu prema kome se od 0 do 100 procenata baterije stiže za sat do sat i po vremena. Ova stavka je maltene presudna za današnji brz ritam života. P20 lite će takođe i sporije trošiti bateriju zato što ima funkciju pametne raspodele resursa. Sporo će se trošiti i interna memorija koje ima u većoj količini – 64GB. Savršeno za sve koji uvek u telefonu imaju mnogo fotografija i video snimaka.
Brz ritam života često zahteva i rad na dve stvari u isto vreme. Tu će od pomoći biti i dvostruki bluetooth, zgodan kada vam u istom momentu trebaju dve ovakve konekcije.
Huawei Mate 20 lite
„Stariji brat“ Huawei P20 lite modela je, čini se, još bolji. Ekran je još veći – ima dijagonalu od 16 cm. Doduše, ovo će se nekima dopasti, dok nekima može izgledati kao previše glomazno. Ipak, istina je da on zahvaljujuči kvalitetnim materijalima i zaobljenim ivicama i dalje sasvim dobro leži u ruci. I kamera ima bolje karakteristike (prednja 24 M, zadnja 20 M) pr čemu zapravo postoje dve kamere napred i dve pozadi. One su raspoređene tako da dve budu primarne, a dve pomoćne, za dobijanje efekta dubine. I sam čipset je napredniji – HiSilicon Kirin 710, superiorniji je u odnosu na onaj kod P20 lite modela. Tu su i već poznati 3D Qmoji emotikoni koji oponašaju vaše izraze lica i glas, te vam mogu poslužiti da učinite fotografije i snimke još zabavnijim. Čak i kad ih napravite baš mnogo, organizacija i pristup svakoj od njih neće biti problem zahvaljujući svojevrsnoj veštačkoj inteligenciji. Naime, ona će lako pronaći ono što tražite prema osobi, prilici, kompoziciji ili naslovu. Funcija nalik veštačkoj inteligenciji uskače u pomoć i kad se radi povezivanju na mrežu u nepovoljnim uslovima, poput tunela, a smanjuje i šum kada je vetrovito okruženje. Opcija skeniranja lica je takođe tu, sa mogućnošću da se vremenom unapređuje toliko da vam lice prepoznaje i u situacijama kad nije skroz vidljivo.
Zanimljivo je što se snimci mogu značajno usporiti, i do 16 puta, zato što se snima čak 480 kadrova po sekundi. Izuzetno jak procesor čini da ovaj telefon odgovara i zahtevnim gejmerima.
Ono što je isto kao kod prethodnog modela jeste interna memorija od 64 GB (uz mogućnost proširivanja iste microSD karticom do 256 GB) i mogućnost brzog punjenja baterije (čiji je kapacitet 3750maH). Još jedna stvar koja ih povezuje je činjenica da se za ne tako visoku cenu dobijaju telefoni zavidnih performansi i sa brojnim trendi funkcijama.