Pametni satovi
Primetili ste da se neke novotarije masovno kupuju, a niste sigurni u opravdanost toga? Pametni satovi su od nedavno veoma popularni, ali nisu uvek i svakome potrebni. Proverite kome su najkorisniji.
Motivacija za aktivniji život I unapređenje zdravlja, važne informacije + mogućnost poziva/poruka oko zgloba ruke a da pritom ne morate da vadite telefon na svako malo.
Nepotreban onima koji ne žele da se zamaraju brojkama ili nisu navikli na nošenje satova, robustan dizajn može da ometa u aktivnostima, baterija se može prebrzo prazniti ako se suviše cesto koristi, visoka cena kod nekih modela.
Novine redovno izazivaju sumnjičavost – da li je u pitanju puki trend ili nešto što će mi zaista biti od koristi? Kao I kod kupovine bilo kog uređaja, važno je da budete načisto sa sobom oko sopstvenih potreba, želja, afiniteta I budžeta, pa da se tek onda upustite u kupovinu. Pametni satovi se danas najčešće koriste kao saveznici u praćenju i unapređenju zdravlja, ali I podstrekači na fizičku aktivnost i uopšte aktivniji način života. Ipak, ima razlike u tome želite li da pratite korake i san ili (i) asistenciju tokom nekoliko dana provedenih u divljini. Ako vam recimo “završava posao” brojanje koraka, merenje otkucaja srca, praćenje sna i podrška tokom treninga fudbala, košarke i boravka u teretani, onda je Xiaomi Haylou sasvim dovoljan. On podržava i druge fizičke aktivnosti – veslanje, penjanje, biciklizam i jogu, a sve prikupljeni podaci mogu biti analizirani u posebnoj aplikaciji. Ovaj model pametnog sata nudi i vežbe disanja, pregled vremenske prognoze kako biste se lakše organizovali oko vežbanja napolju, kao i AMOLED ekran. Taj tip ekrana prikazuje boje življim pa nećete imati problem da vidite podatke i pod direktnom sunčevom svetlošću. Uz udoban silikonski kaiš i metalno kućište otporno na ogrebotine, biće zgodan za svakodnevno korišćenje.
Za one koji imaju više potreba/želja od pametnog sata Huawei GT2 može poslužiti. On ima dve varijante, Diana za žene i Latona za muškarce. Za razliku od Xiaomi sata, ovaj se može koristiti i tokom plivanja (mada ne i za ronjenje) kada beleži razdaljinu, brzinu plivanja i otkucaje srca. Što se praćenja sna tiče, registruje šest različitih tipova sna i daje preporuke za unapređenje kvaliteta spavanja. To nije sve što ovaj sat radi za mentalno zdravlje vlasnika – on tokom celog dana prati nivoe stresa, te sugeriše određene vežbe disanja za opuštanje. Ova karakteristika je vrlo bitna za savremeni, užurbani način života.
Huawei GT2 pametni sat, osim vežbi disanja, nudi glasovnu podršku za još različitih fizičkih aktivnosti, više od 10 njih. Osim pregleda vremenske prognoze, ima i opciju korišćenja alarma, kalendara, SMS-a, društvenih mreža i imejla. Sa njega možete čak i slušati muziku sa sopstvene plejliste od 500 pesama. Model Huawei GT2 Diana je kreiran u dve varijante – sportskoj i elegantnoj, što daje izbor damama koje se ne bi odrekle ženstvenog izgleda. Devojkama će značiti i funkcija praćenja menstrualnog ciklusa. Na sajtu proizvođača navedeno je da baterija kod Diana sata traje nedelju dana, a kod Latona modela čak dve nedelje. (Uzmite u obzir da ipak mnogo zavisi od toga u kojoj meri koristite sat na dnevnom nivou).
Na kraju dolazimo do pametnog sata napravljenog za prave zaljubljenike u ekstremne aktivnosti u prirodi. Zato Honor Watch GS Pro trpi nesvakidašnje uslove – vrlo visoke i niske temperature, udarce, pesak, veliku vlažnost, potapanje u vodu I slično. Baterija može da traje jako dugo, što je važno za one koji dosta vremena provode udaljeni od naseljenih mesta – 40 sati sa uključenim GPS-om do čak 25 dana bez njega. Još jedna opcija važna za one čije aktivnosti dugo traju na otvorenom – pristup informacijama o izlasku i zalasku sunca, fazama plime i upozorenjima o nevremenu. Zahvaljujući zanimljivoj opciji route back i preciznoj satelitskoj navigaciji vlasniku je lako da se vrati na mesto odakle je krenuo, za slučaj da se izgubi. Ugrađeni mikrofon i zvučnik znače da se, bar povremeno, može koristiti umesto telefona. Moramo da naglasimo i opciju merenje nivoa kiseonika u krvi uz pomoć oksimetra, aktuelnu i veoma korisnu u periodu čestih respiratornih infekcija.
Sada je već jasno – ako niste u ekipi opisanih korisnika pametni sat neće imati vrednost za vašu svakodnevnicu, koliko god ga platili. A ako jeste, bar jedan od ova tri modela biće itekako dobar partner.