Peći na pelet
Postoji više opcija kako obezbediti toplu zimu, tj. nekoliko izbora goriva. Sve popularnije jeste bio-gorivo pelet, za šta postoje brojni opravdani razlozi.
Peć na pelet može bez problema dobro da zagreje veliki prostor, a da pritom ne zagađuje vazduh u njemu. Pelet, u suštini, nastaje reciklažom, a jeftiniji je od nekih drugih goriva koja se koriste za grejanje.
Kao i ostale peći na drva ili ugalj, i peć na pelet zahteva dodatni trošak i dodatni prostor, odnosno kupovinu i skladištenje peleta u ovom slučaju. A i za samu peć potrebno je izdvojiti više novca nego za onu na drva.
Tokom prošle godine u Srbiji otvoreno je nekoliko novih fabrika za proizvodnju peleta, što se može posmatrati kao rezultat povećane potražnje za ovim gorivom. Grejanje na pelet je dosta jeftino, uz to, veoma praktično i efikasno, pa će verovatno peći na pelet biti izbor mnogih domaćinstava i za predstojeću grejnu sezonu.
Ekonomično i ekološki prihvatljivo
Drveni pelet je sve traženiji i to zbog svojih karakteristika koje mu daju prednost u odnosu na neke druge vidove grejanja. Pelet je energetsko gorivo napravljeno od biomase – proizvodi se mlevenjem, sušenjem, usitnjavanjem i presovanjem drvenih sirovina (šumski otpad, piljevina i slično). Koristi se kako u domaćinstvima, tako i kod velikih potrošača.
Pelet sporo i ravnomerno sagoreva na velikim temperaturama i visoko je kaloričan, tj. stvara veliku količinu toplote, pa je samim tim izuzetno ekonomičan i efikasan. Iskorišćenost energije peleta je i do 90 odsto, odnosno tolika količina toplote ostane i greje prostoriju. Uz to je i ekološki prihvatljiv s obzirom na to da iza sebe ostavlja svega oko 1 odsto pepela i proizvodi najmanje ugljen-dioksida (CO2). U današnjim, savremenim uslovima života, to je od velikog značaja za očuvanje životne sredine i zdravlja.
Pelet ima veliku ulogu u reciklaži jer sav drveni otpad umesto da završi na deponijama, vraća se u proizvodnju.
Pelet se proizvodi u kontrolisanim uslovima u skladu sa određenim standardima: valjkastog je oblika, prečnika od 6 do 10mm, dužine do 40mm, vlažnosti od 8 do 10 odsto i gustine iznad 1,12 kg/dm³. Proizvodi se u potpunosti od drveta, bez ikakvih primesa.
Praktičnost
Prednost peleta u odnosu na drva i ugalj, koji se stalno moraju ložiti, jeste mogućnost automatske regulacije grejanja, tj. centralnog grejanja, što je mnogo praktičnije.
A praktičniji je i iz još jednog razloga: kako stvara manje pepela, peć na pelet ne mora se čistiti toliko često kao peć na drva ili ugalj, što mnogo olakšava održavanje.
Još jedna od prednosti peleta jeste skladištenje. Pakuje se u džakove od po 15kg, pa ne zauzima toliko prostora kao na primer drva za ogrev. A preostali prostor uvek može za nešto drugo da se iskoristi.
Jedna tona peleta košta oko 180 evra, a savet je da ga kupujete na kraju grejne sezone za sledeću jer je tada cena niža i možete da uštedite novac.
Drugih goriva je sve manje i u ograničenim količinama, pa ova od prerađenog bio-materijala mogu da budu dugoročno rešenje.
Treba uzeti u obzir i to da zarad profita nije nemoguće da neke fabrike ne koriste samo otpatke od drveta, već i da se zarad proizvodnje peleta seku šume, što nikako nije prihvatljivo.
Pored drvenog, postoji i agro pelet, koji se proizvodi od slame od soje, pšenice, kukuruzovine, ljuske od suncokreta.
Alfa Plam Commo
Peć na pelet Alfa Plam Commo za etažno, tj. centralno grejanje, ugrejaće vaš dom sa 90 odsto toplote koju proizvede. Ukoliko je prostor koji želite da zagrejete površine do 135 kvadrata, sa ovom etažnom peći to ćete moći da postignete, s obzirom na to da je pelet veoma efikasno bio-gorivo, što smo već zaključili. Ova peć može da radi i do 30 sati ako je rezervoar pun, a troši od 1,5 do 4,5kg peleta po satu. Uz to je crvene boje pa će elegantno da upotpuni i osveži prostoriju u kojoj se nalazi.