Pegle sa eloksa grejnom pločom, inoks, keramičkom ili teflonskom pločom?
Danas se pegle prave sa brojnim funkcijama i grejnim pločama zaštićenim različitim materijalima. Inoks, teflon, keramika, eloksa grejne ploče – saznajte koja je bolja za koju vrstu tkanina i odaberite pravu peglu za vas.
Inoks, teflon i keramika ne samo da štite površinu grejne ploče, nego i omogućavaju da ona lako klizi i ne lepi se za odeću. Keramika je odlična za peglanje sintetičkih materijala, dok je za prirodne bolje imati peglu od inoksa.
Što je pegla teža, toplota je bolje raspoređena, ali onda peglanje može da bude malo zamorno. Ako je pegla lagana, manevrisanje je lakše, ali samo ako peglate lagane materijale, ne i džins, na primer.
Spremate se da idete na važan sastanak, peglate košulju, a nabori nikako da nestanu. I to vam se uvek dešava kada peglate košulje. Problem može biti u grejnoj ploči. Znate li kakve sve grejne ploče postoje i koja bi vama najviše odgovarala, imajući u vidu šta najčešće nosite, prirodne ili sintetičke materijale?
Koja je grejna ploča najbolja?
Kada kupujete peglu, pored količine pare i drugih tehničkih karakteristika, dobro obratite pažnju na to od kojeg materijala je napravljena grejna ploča, tj. kojim materijalom je premazana radi zaštite i veće efikasnosti. To mogu biti inoks, teflon, keramika i eloksa grejne ploče. Ovakve ploče otporne su na ogrebotine, ali treba posebno voditi računa o njihovom održavanju. Lako klize po odeći, ali jedan tip grejne ploče može da ima prednost u odnosu na druge kada su neki materijali u pitanju.
Inoks je nerđajući čelik. Svašta se pravi od inoksa: posuđe, koltlovi, šporeti, roštilji. Grejne ploče od inoksa, uz maksimalan ispust pare, najbolje su za prirodne tkanine, poput pamuka, vune, svile. Sa ovim peglama lako se ispravljaju nabori na rukavima i nogavicama.
Ovde možete pročitati više o peglama od inoksa.
Za sintetiku su najbolje rešenje keramičke grejne ploče. Ne stvara se elektricitet pa keramika lagano klizi i ne lepi se za ovakve materijale. Keramičke grejne ploče lakše su od onih od inoksa, pa nisu baš pogodne za grublje materijale. I mogu da pokupe boju sa prirodnih mateijala.
Teflon je materijal kojim se premazuje površina da bi se sprečilo lepljenje. I njega srećemo i kod posuđa. Možete bez problema peglati osetljive tkanine. Na niskim temperaturama odlične su za sintetičke materijale.
I o teflon peglama već smo pisali, što možete pročitati ovde.
Eloksiranje je hemijski postupak bojenja albuminijuma, pri čemu se on štiti od korozije i drugih štetnih spoljnih uticaja. Ovakve grejne ploče duplo su teže od onih od inoksa, usled čega je i toplota bolje raspoređena.
Za vas smo izabrali po jednu keramičku, inoks i teflon peglu na paru.
Teflon pegla Bosch TDA 2377
Grejna ploča Bosch TDA 2377 pegle premazana je teflonom. Ova Palladium-glissee ploča omogućava glatko peglanje. Kod dužeg stajanja automatski se isključuje, što doprinosi i sigurnosti i štednji električne energije.
Uz 3AntiCalc sistem pegla je zaštićena od nastanka kamenca, ima funkciju samočišćenja, a možete da koristitite i vodu sa česme, umesto destilovane.
Keramička pegla Tefal FV 4368
Tefal FV 4368 pegla ima Ultragliss Difusion keramičku ploču koja lako klizi po odeći. Para se ispušta vertikalno, do 30 g/min, ali uz dodatni udar od 95 g/min. Posebnim sistemom zaštićena je od kamenca.
Tu je i Easycord sistem, odnosno plastični deo sa zadnje strane kabla, koji sprečava da vam kabel smeta kada peglate. Ova pegla ima snagu od 2100W, a garancija joj je dve godine.
Pegla od inoksa Rowenta DW 5120
Laser grejna ploča od inoksa Rowenta DW 5120 ima 400 mikrorupica, sa automatskim udarom pare i do 160 g/min. Njenim preciznim vrhom možete lako ispeglati delove odeće sa kojima se inače namučite. Pored sistema protiv kamenca ima i sistem protiv kapanja.
Ova pegla ima providan rezervoar kapaciteta od 300 ml. A možda vam znači i to da ima udobnu ručku.