Prenosivi/mali rešoi
Mali rešoi, s obzirom na to da su prenosivi, praktični su kuhinjski aparati. Mogu biti plinski, električni (sa jednom ili dve ringle ili staklokeramičkom pločom) i indukcijski, pri čemu svaki ima određene prednosti.
Imajući u vidu to da su mali, rešoe možete lako prenositi, a i čistiti, posebno one sa ravnim pločama. Takođe, cena električnih rešoa je sasvim pristupačna.
Električnim rešoima nedostaci su, u odnosu na indukcijske, to što troše više struje, a i kuvanje duže traje jer im treba više vremena da se ringle zagreju.
Mali kuhinjski aparati mogu da budu od velike pomoći. Rešo je jedan od takvih aparata. Nije vam potreban šporet da biste skuvali ili ispržili nešto, rešo može biti adekvatna zamena ako, na primer, živite sami pa ne kuvate mnogo ili često. U svakom slučaju, nikad ne znate kad ćete biti u situaciji da vam zatreba, a može zaista biti od koristi. Razmišljate da ga kupite?
Izaberite odgovarajući prenosivi rešo
Postoji nekoliko vrsta rešoa, pa samim tim postoji i izbor pri kupovini.
Električni rešoi mogu imati jednu ili dve ringle. Ukoliko imaju dve ringle, rešoi obavezno imaju prekidače pomoću kojih se uključuju i kojima se reguliše jačina, dok kod nekih rešoa sa jednom ringlom nema prekidača. Kod njih se ringla zagreva samim uključivanjem u utikač, pa treba oprezno rukovati njime. Prednost električnih rešoa jeste cena.
Takođe, mogu biti i sa staklokeramičkom pločom koja se brže zagreva od ringli.
Rad indukcijskih rešoa zasniva se delovanju magnetnog polja na provodnik kroz koji protiče struja, o čemu je već bilo reči kada smo pisali o ugradnim pločama. Dakle, u pitanju je rešo sa ravnom pločom. Indukcijske ploče troše manje energije od ringli pa se, iako su skuplje, mogu vremenom pokazati dosta isplativijima. Pored toga, odmah po stavljanju na ploču, šerpe se zagreju, a čim se skinu, ploča se ohladi, što nije slučaj sa ringlama.
Plinski rešoi takođe mogu biti izbor pri kupovini ako preferirate plin. Plin (gas propan-butan) je jeftiniji od električne energije, ali uz rešo morate imati plinsku bocu, pa, naravno, nije praktičan za prenošenje.
Nije na odmet spomenuti da postoje i solarni i petrolejski rešoi. Solarni rešoi koriste sunčevu energiju za zagrevanje. Sunčevi zraci padaju na konveksno ogledalo koje je deo rešoa i stvaraju dovoljno visoku temperaturu na kojoj je moguće ugrejati hranu ili vodu.
Starinski, petrolejski rešoi u današnje vreme mogu poslužiti prilikom kampovanja.
Mi smo za vas odabrali tri električna rešoa.
FOX F1505 rešo – mali i lagan
Nemate velike potrebe i treba vam jednostavan rešo? U tom slučaju, preporučujemo vam FOX F1505.
Ovaj rešo ima samo jednu ringlu pa je mali i lak za prenošenje i ne zauzima mnogo mesta.
U zavisnosti od toga šta podgrevate ili kuvate, možete podesiti odgovarajuću toplotu pomoću regulatora. Ima i lampicu koja pokazuje kad je uključen, tj. svetlosni indikator. I ne morate da se brinete, tu je i zaštita od pregrevanja.
Colossus CSS 5200A – keramička ploča za brže kuvanje
Pri kupovini kućnih aparata bitna vam je i estetika? Možda će vam se dopasti rešo Colossus CSS 5200A sa keramčkom grejnom pločom.
Pored toga što lepše izgledaju, keramičke ploče brže se zagrevaju i lakše ih je čistiti nego ringle.
Ovaj rešo možete podesiti na neku od šest jačina, po potrebi. Pomoću termostata reguliše se temparatura rešoa, a poseduje i potenciometar, instrument za merenje električnog napona kola, odnosno razlike potencijala.
Sencor SCP 2250 – rešo sa dve ringle
Ako mislite da vam nije dovoljna jedna ringla, onda razmislite o rešou Sencor SCP 2250.
On ima dve ringle, što će vam sigurno često dobro doći i pokazati se korisnim, a koje su različitih veličina. Možete da regulišete temperaturu prilikom spremanja jela, a pritom nema opasnosti od pregrevanja. Lampice su tu da vas podsećaju da je rešo uključen. Nožice ovog rešoa ne klize pa ga samo stavite na radnu površinu i on je spreman za rad.