Kombinovani bojleri
Bojler je jedan od najvećih potrošača električne energije u domaćinstvu. Međutim, ugradnjom kombinovanog bojlera, ovaj uređaj gubi status najvećeg potrošača u kući i postaje najveći štediša.
Kombinovani bojleri jednostavno se montiraju i lako se održavaju. Uz njih ćete uštedeti veliku količinu električne energije i u zimskim i u letnjim mesecima jer se voda u bojleru zagreva putem centralnog grejanja zimi ili solarnih kolektora leti. Takođe, kod kombinovanih bojlera postoji mogućnost protočnog načina rada što doprinosi komfornijem korišćenju tople vode.
Da biste uštedeli električnu energiju ugradnjom kombinovanog bojlera, morate imati centralno grejanje, kao i ugrađene solarne kolektore ukoliko biste želeli da vodu leti zagrevate uz pomoć sunčeve toplote.
Tehnologija i tehnika se svakodnevno sve više usavršavaju i doprinose uštedi električne energije. A kako savremeni trendovi u oblasti očuvanja energije nalažu njenu racionalnu upotrebu, potrebno je na vreme pametno izabrati. Tako se i kombinovanim bojlerima ostvaruju velike uštede u električnoj energiji.
Kako rade kombinovani bojleri?
Kombinovani bojleri imaju tri grejača: grejač koji koristi toplotu iz sistema centralnog grejanja, solarni grejač koji koristi toplotu sunčevog zračenja preko solarnih kolektora i električni grejač kao dopunski. Nikada se ne koriste sva tri grejača odjednom, već je jedan dovoljan da zageje vodu za normalnu potrošnju.
Kombinovani bojleri idealne su štediše za kuće koje imaju centralno grejanje jer ovi bojleri, bez potrošnje električne energije za zagrevanje vode, mogu da koriste toplu vodu drugog sistema, kao što je centralno grejanje. To znači da topla voda spoljnog sistema prolazi kroz spiralni izmenjivač toplote u bojleru i na taj način zagreva vodu. Mnogi koji imaju obične bojlere koji vodu zagrevaju na struju, uključe bojler samo tokom noći kada je struja jeftinija kako bi uštedeli električnu energiju. Ugradnjom kombinovanih bojlera nećete morati brinuti o potrošnji struje, kao ni o tome da li ćete ostati bez tople vode u domaćinstvu, upravo zbog mogućnosti grejanja vode na tri načina.
Montaža i održavanje kombinovanih bojlera je jednostavna. Ovi bojleri, uz električni grejač, imaju i priključke za centralno grejanje i to i sa leve ili sa desne strane. Postoje modeli koji mogu da se montiraju uspravno, ali proizvode se i modeli koji se postavljaju u ležećem položaju na plafonu. Takođe, uštedi doprinosi i vrhunska izolacija koja omogućava manje toplotne gubitke, dok se temperatura može regulisati spolja. Što se tiče održavanja bojlera, jednom u dve godine potrebno je pregledati bojler i očistiti ga od kamenca i taloga. Skidanjem poklopca sa donje strane, omogućen je pristup i električnom grejaču, te se savetuje da čišćenje i servisiranje bojlera obavi osoba koja se u to razume. Najvažnije je da se pre otvaranja i čišćenja bojlera isključi napajanje bojlera električnom energijom.
Kombinovani bojleri primereni su za upotrebu u porodičnim kućama u okviru centralnog grejanja, ali u sezoni grejanja. U letnjim mesecima ove bojlere jednostavno možete priključiti na solarne kolektore, dok između zime i leta vodu u bojleru možete zagrevati električnom energijom. Dva sistema za zagrevanje vode u bojleru, električni grejač i izmenjivač toplote, kod pojedinih modela, mogu raditi pojedinačno, ali i istovremeno u zavisnosti od vaših potreba. Ono na šta prvo morate obratiti pažnju prilikom kupovine kombinovanih bojlera jeste na kojoj strani bojlera bi trebalo da budu postavljeni priključci izmenjivača toplote, koji omogućuju jednostavno povezivanje u toplovodni sistem. Priključci se kod nekih proizvođača nalaze na obe strane, a kod nekih ili sa leve ili sa desne strane, te na to morate posebno obratiti pažnju.
Kod kombinovanih bojlera postoji mogućnost uspostavljanja protočnog načina rada kada se toplota ne akumulira u celoj zapremini vode, što omogućava korišćenje velike količine tople vode. Protočnost se postiže ugradnjom odgovarajuće baterije za mešanje, te tako svi članovi porodice mogu da uživaju bez straha da će ubrzo nestati tople vode.
Gorenje GBK 80LN
Električni kombinovani bojler pod pritiskom marke Gorenje sadrži dodatni izmenjivač toplote i namenjen je samo za pričvršćivanje na zid u vertikalnom položaju. Zapremina ovog modela kombinovanog bojlera je 80 litara, što u proseku zadovoljava potrebe tri do četiri osobe u jednom domaćinstvu,
Oznaka LN označava levo priključenje dovoda. Izolacija ovog bojlera izuzetno je kvalitetna, poseduje spoljnu regulaciju, a željena temperatura može se regulisati na ekonomičnu temperaturu i zaštitu od zamrzavanja.
Gorenje GBK 100LN
Gorenje modeli GBK imaju ugrađen dodatni izmenjivač toplote, a na zid se mogu pričvrstiti samo u vertikalnom položaju. Zapremina ovog električnog kombinovanog bojlera je 100 litara, te vreme zagrevanja vode električnim grejačem od 15 do 75 stepeni ovaj bojler dostiže za nešto manje od četiri sata. Sa prenosnikom toplote potrebno je samo 12 minuta.
Izolacija bojlera je visokog kvaliteta, što doprinosi uštedi energije jer voda u njemu duže ostaje topla. Sadrži zaštitu od zamrzavanja, kao i zaštitu od vlage.
Gorenje GBK 120LN
Zapremina ovog električnog kombinovanog bojlera pod pritiskom je 120 litara, a namenjen je za prosečnu potrošnju vode pet do šest osoba u jednom domaćinstvu. Ovaj model Gorenje takođe se može postaviti na zid samo uspravno, a kombinacija električnog grejanja i zagrevanja sa drugim izborom moguća je preko cevnog izmenjivača toplote.
Izolacija ovog modela takođe je kvalitetna, te gubi veoma malo toplote, pa se time još više štedi električna energija. Njegov kazan napravljen je od čeličnog emajliranog lima i zaštićen je od zamrzavanja i vlage, te je voda uvek fiziološki ispravna.