Gejmerski miševi
Dobri gejmerski miševi za koje ne mora da se izdvoji mnogo novca san su mnogih srednjoškolaca i studenata. Upravo takvi, njih četiri, izdvojeni su u ovom tekstu, uz karakteristike.
Povoljna cena, atraktivan izgled, optički senzor i veoma dobra rezolucija u odnosu na cenu.
Performanse neće odgovarati zahtevnim igračima i istim takvim igrama.
Ukoliko su vam video igre velika strast, ali budžet ipak ne može da je isprati, nije kraj sveta. Važno je znati na šta da obratite pažnju prilikom traženja dobrog balansa između performansi i cene.
Najpre, gejmerski miš mora biti kvalitetniji od klasičnog. Zapravo, oni su često su zbog višeg kvaliteta pogodni za upotrebu i od strane zahtevnijih korisnika. Moraju da budu i izdržljiviji od klasičnog, zbog čestog i dugog korišćenja, ali ponajviše zbog energičnih pokreta tokom igranja. S tim u vezi, dobro je da ima i gumeni premaz na površini koji će sprečiti klizanje šake kad se dlanovi oznoje. To ima White Shark GM 1801 Leonidas, kome je zapravo čitav dizajn ergonomski te zato ruka dobro leži na njemu. Sa šest tipki i pozadinskim osvetljenjem, on i prilično atraktivno izgleda.
Izdržljiviji od njega je Genius AMMOX X1 400 čiji će tasteri istrpeti i do osam miliona pritisaka. Zanimljiva stvar u vezi sa njim je što je specijalno oblikovan tako da odgovara i denoj i levoj ruci podjednako. Takvi miševi su simetrični, za razliku od ergonomskih koji su u većini slučajeva kreirani za desnu ruku. Rezolucija ovog miša se lako može menjati od 400 do 3200 DPI.
Rezolucijom od 3200 DPI, koja je odlična za miševe ovog cenovnog ranga može se pohvaliti i S BOX GM 204. Rezolucija je u ovom slučaju broj piksela po inču koje optika miša može da detektuje dok se miš pomera. Izražava se u dpi (dots per inch) skali. Što je veća rezolucija, osetljivost miša na pomeranje je veća, odnosno manje pokreta je potrebno da bi dobili pokrete kursora na ekranu. To dalje znači da je miš precizniji, što je za neke video igre presudno.
Najpovoljniji je Marvo M309+G7, sa kojim u paketu ide i podloga. On, poput ostalih predstavljenih, osim USB priključka ima i optički senzor. Ovakav senzor je važan zato što je senzor pokreta koji registruje i najmanja kretanja često presudan za rezultat u gejmingu. S tim u vezi je i karakteristika polling rate koja označava koliko puta u sekundi miš registruje svoju poziciju i šalje signal kompjuteru.
Za kraj, još jedan savet – birajte miševe koji će veličinom što više odgovarati šaci. Npr. kod premalih miševa šaka se brže zamara zbog konstantnog grčenja kako bi se prilagodila veličini miša, što nikako nije dobro za krajnje performanse igrača.