5.1 zvučnici
Pravi poštovaoci dobrog zvuka ne zadovoljavaju se onim što dobijaju sa radija, zar ne? Bilo da uživate u kućnom bioskopu ili ste strastveni gejmer, za pun doživljaj i osećaj da ste “usred akcije” izuzetno je bitna zvučna podloga. Jedini odgovor na ovaj problem je surround ozvučenje, a trenutno najviše korišćena verzija surround ozvučenja jesu 5.1. sistemi.
Dobro raspoređeni zvučnici ovog sistema kod korisnika izazivaju osećaj da je deo filma koji gleda, dok je muzika koja se sluša na ovakav način nemerljivo upečatljivija. Najčistiji zvuk je ono što se traži za dobru audio avanturu.
Može biti komplikovano pravilno priključiti sve komponente i zato je dragoceno posedovati model gde su kablovi obeleženi bojama. Takođe, može biti složeno rasporediti zvučnike u prostoriji tako da daju najbolji efekat za uvo.
U prodavnicu audio opreme svakako je važno poći dobro potkovan znanjem. Pritom, treba da budete sigurni u to za šta ćete koristiti audio drugare, gde nameravate da ih smestite i, naravno, koliko biste para dali za ovu muziku.
5.1.?
5.1. sistem zvučnika se tako zove zato što se sastoji od četiri satelita, jednog glavnog zvučnika i jednog subvufera. Sateliti i glavni zvučnik daju tonove visokih frekvencija, a subvufer je odgovaran za bas, odnosno niske tonove (npr. grmljavine ili eksplozije na filmu ili u igrici).
Zašto SURROUND?
Višekanalni ili okružujući zvuk daje mnogo bolji osećaj slušaocu od klasičnog, stereo zvuka. U ovom slučaju, zvuk dolazi iz više zvučnih izvora sa više strana i slušalac je “preplavljen” njima.
Najbolji zvuk za moju sobu?
Ako je manja, stručnjaci kažu da će biti dovoljno i 50W, a za veće prostorije potrebno je 150 ili više. Prema nekim testovima, snaga sistema od 150W apsolutno je dovoljna za prostoriju od 50 kvadrata. Savetuje se da centralni zvučnik uvek bude što bliže ekranu (najbolje ispod njega), a gde će stajati prednji par sporednih, zavisi od toga da li biste uživali u filmu ili muzici. Za filmove se preporučuje da ugao pod kojim su postavljeni u odnosu na TV bude 45, a za muziku 60 stepeni. U ovom sistemu, surround zvučnici daju najveći “šmek”, pa na njihovo pozicioniranje treba obratiti najviše pažnje. Ako treba da doprinesu bioskopskom osećaju, postavljaju se visoko iza gledalaca, a za slušanje muzike mogu da budu i na podu iza onog ko sluša.
Mesto za šefa tima, subvufer, prilično je teško odrediti. Uglavnom nije loše smestiti ga u ugao da bi najbolje odradio svoj deo posla i pružio dobar bas, ali zbog uticaja mnoštva faktora, jednostavno treba pokušati sa više varijanti. Ono što je sigurno je da uvek ide na pod da ne bi tresao neki komad nameštaja.
Genius SW HF 5.1 5200
Ovde je snaga 150W, od čega subvufer daje 50. Centralni zvučnik ima snagu od 20W, kao i prednji i zadnji par po kanalu. Pozitivna stvar je što može da pušta muziku direktno sa USB-a, MICRO SD i SD kartice.
Povezuje se i sa tabletima, pametnim telefonima, DVD-jem, TV-om, konzolama za igrice, CD ili MP3 plejerima, a, istovremeno, može da bude priključeno 4 izvora zvuka. Postavljanje je maksimalno uprošćeno time što su kablovi jasno obeleženi bojama.
Dimenzije najveće komponente, subvufera, u ovom slučaju su 60x38x44cm, pa neće zauzimati mnogo prostora gde god ga stavite. Odnos signal – šum je 75 db. Na led ekranu vidi se jačina, kao i izvor zvuka. Težina sistema je 18 kilograma.
Genius SW HF 5.1 6000
200W ukupne snage ovog modela dovoljno je da ispuni najveća očekivanja audiofila. Od te snage subvufer obezbeđuje polovinu. Zanimljivost je ugrađen long throw drajver koji omogućuje bogat, pravilno usmeren bas.
Niski tonovi se neće neodređeno rasipati po prostoriji, pa će se ovaj model najviše dopasti onima koji obožavaju “potmulu grmljavinu” iz pozadine. I kod ovog modela kablovi su obeleženi bojama, što olakšava postavljanje.
Uz njega ide daljinski, ali i komplet samo-ekvilajzera uz pomoć kojih zaista držite sve konce surround sistema u svojim rukama. Ako nekom od zvučnika ne možete da pronađete pravo mesto u sobi, ne treba da brinete.
Na svakom pojedinačnom zvučniku može se regulisati jačina zvuka i time nadomestiti njegov loš položaj u sobi. Za one kojima je važno, odnos signal – šum je 80db, a masa malo više od 19 kilograma.