Pomoć pri odabiru klima-uređaja
U rashlađenom prostoru lakše je učiti, raditi i odmarati se. U gradskim jezgrima kvalitet vazduha je vrlo loš i može da dostigne visok stepen zagađenosti, a pored toga na organizam utiče i temperatura vazduha. Nekad je suviše niska, nekad previsoka, na šta naravno ne možete sami da utičete, pa je tako aktivnost vašeg organizma usporena, što donosi neproduktivnost i slabu koncentraciju. Sve to može da se spreči klima-uređajima koji vam pružaju raznorazne funkcije kao što su hlađenje i grejanje prostorije, njeno provetravanje, održavanje odgovarajuće vlage, osvežavanje vazduha i mnoge druge.
Novi klima-uređaji imaju nisku potrošnju struje, povećan protok vazduha, nisu bučni, uklanjaju neugodne mirise i pročišćuju vazduh. Samo jedan stepen razlike u temperaturi donosi vam uštedu od oko 3.000 dinara na godišnjem nivou, i to samo kod jednog kućnog klima uređaja. Većina klima-uređaja funkcioniše i kao regulator vlage, pa bi trebalo da koristite tu funkciju što češće radi zdravlja.
Nephodno je redovno servisiranje, čišćenje i dopuna freona. Ali kao i kod svih uređaja, ovo je veoma bitno za efikasniji rad i dugotrajnost. Ukoliko kupite klima-uređaj koji je prevelik za vašu prostoriju, rasipaće nepotrebnu energiju, a iako će ih rashladiti brže, odvući će i više vlage nego što treba. Ako klima duva direktno u glavu, oči ili vrat, može izazvati i neke zdravstvene smetnje poput konjuktivitisa, ukočenosti, prehlade i glavobolje.
Idete kući sa posla usred letnjeg popodneva i sve što želite jeste da ručate i da se odmarate. Ulice su umrtvljene i osećate se kao usamljeni jahač u pustinji. Svraćate u prodavnicu da kupite namirnice i pri samom ulasku vas šokira bar deset stepeni niža temperatura. Osećate se kao preporođeni hodajući između rafova, odlažete svoj izlazak što je više moguće i najradije biste ostali u ovoj prodavnici makar još nekoliko sati. Najteža odluka tog dana je pred vama i znate da morate da izađete i suočite se sa vrućinom od koje imate osećaj da se i beton na ulici topi.
Uspevate da se domognete svog doma, ulazite i tek tada doživljavate pravi udar koji su, onih nekoliko hladnih minuta u prodavnici, izbrisali iz vašeg sećanja. Osećate se kao da otvarate vrata pakla i dok ulazite, ne možete da razaznate znoj od suza na vašem licu. Znali ste već dugo da će vaše strpljenje doći do tačke pucanja kada će vam prekipeti i moraćete da odete do prodavnice tehnike po klima-uređaj. Kada dođe taj trenutak, zašto ne biste bili spremni i zaputili se u kupovinu sa znanjem najbitnijih stavki o izboru „vašeg rashladnog drugara“?
Jačina u odnosu na prostoriju
Prvo i najvažnije jeste veličina prostorija koje želite da rashladite. Mnogi danas u stanovima, a i kućama, imaju spojene neke od prostorija. Na primer, kuhinja vam je spojena sa trpezarijom ili vam dnevna soba prelazi u nju, te volite da se kao svaki građanin sa prosečnom platom u Srbiji u njima razbaškarite uz skupoceni brendi i najfinije francuske sireve. U tom slučaju ih računate zajedno kao jednu veliku prostoriju.
Kada je u pitanju količina energije koju mogu dati klima-uređaji, ona se računa u Btu (eng. British thermal unit) jedinicama, i ovo je najznačajniji parametar kapaciteta hlađenja (grejanja) nekog klima uređaja. Ova oznaka, jednostavno rečeno, definiše njegovu snagu. Široko su rasprostranjeni pojmovi „devetka“, „dvanaestica“, „osamnaestica“ ili „dvadesetčetvorka“, a oni označavaju snagu klime od 9000 Btu/h, 12000 Btu/h, 18000 Btu/h i 24000 Btu/h, kao standardnih veličina na tržištu. Na primer, ako vam je prostorija prilično osunčana tokom dana, bilo bi dobro da povećate računicu Btu-a, ili ako vam je prostorija u zaklonu i veći deo dana u senci da je smanjite. Dakle, ako se u toj sobi sa vama najčešće nalazi suprug/a ili ljubavnik/ca, povećajte računicu za oko 666 Btu-a, ili ako je u pitanju kuhinja gde zna biti zaista vruće, pogotovo ako ste super vešt kuvar i stalno uspevate da zapalite nešto, tu možete dodati čak i do 4.000 Btu-a.
Veće nije uvek bolje
Kako se stalno susrećemo sa ovom sintagmom u raznim modifikacijama, kako kome više odgovara, ona važi i kod biranja klima-uređaja kojim želite da rashladite svoju „rezidenciju“. Neko verovatno pomisli: „Što se ja mučim oko ovoga, zašto ne bih otišao u prodavnicu tehnike i kupio neku ogromnu klimu? Zar nije to sigurica? Ta će sigurno dobro da hladi.“ Okrenite neznatno glavu u levu stranu, fokusirajte pogled negde u daljinu i blago pridržite bradu. Dovoljno vam je samo nekoliko sekundi za razuman odgovor koji će vam doći sam.
Ono što treba da znate je da ćete svake godine morati da obavite nephodno servisiranje, čišćenje i dopunu freona, što je veoma bitno za efikasniji rad i dugotrajnost vašeg klima-uređaja. Možete biti „sam svoj majstor“ i očistiti ili zameniti filter, ali za ostale servisne poslove ipak je bolje da pozovete „onog koji je stvarno majstor“. Ukoliko ste u svoj stan od oko 50 kvadrata postavili neko ogromno čudo, osim ako niste u fazonu umetničkog klizanja usred leta ili ples sa snežnom kraljicom, verujte da ćete zažaliti pred naredno leto kada čišćenje dođe na red, jer je period od marta do juna najbolje vreme za servisiranje klima-uređaja. Naravno, ako redovno održavate vašu klimu, ovi pregledi biće „rutinski“ obavljeni na licu mesta bez skidanja uređaja sa zida. Pored ovih poteškoća, klima koja je prevelika za vaše prostorije rasipaće nepotrebnu energiju, a iako će ih rashladiti brže, odvući će i više vlage nego što treba.
Koliko hladi, a koliko troši?
U redu, znamo šta je efikasnost, ali kad odemo da kupimo klima-uređaj pa na kutiji vidimo broj za odnos energetske efikasnosti, malo će nam biti nejasna ova odrednica.
Dakle, energetska efikasnost (eng. EER – Energy efficiency ratio) se odnosi na svaki uređaj i u ovom slučaju se najlakše može shvatiti kroz pitanje – koliko dobro meni ova klima može da rashladi prostorije u odnosu na to koliko struje potroši? Što je ovaj odnos veći to je vaš uređaj efikasniji, pa bi, logično, bilo dobro da imate klima-uređaj sa što boljom efikasnošću ukoliko želite što više struje da uštedite. Najbolji primer za ovo je „obična“ sijalica, koja više struje pretvara u toplotu nego u samo svetlo, što joj je primarni zadatak, pa je tako ona energetski neefikasan uređaj.
Ako podesite svoj klima-uređaj na 26°C umesto na 25°C možete godišnje uštedeti oko devet odsto energije potrebne za hlađenje. Na portalu za energetsku efikasnost navode da samo jedan stepen razlike u temperaturi donosi uštedu od oko 3.000 dinara na godišnjem nivou, i to samo kod jednog kućnog klima uređaja.
Kod nas je skala energetskih razreda prikazana od „A“, koje označava ekonomičan uređaj, do „G“ za neekonomičan. Iako za sada zakon ne zahteva da proizvodi imaju ove oznake da bi se u Srbiji mogli prodavati, većina proizvoda na našem tržištu ih ima, te je dobro da obratite pažnju na njih jer sadrže informacije o potrošnji energije i kvalitetu rada uređaja.
Spuštaj temperaturu!
Kupili ste klima-uređaj, postavljen je i „umirete“ od znatiželje da vidite koliko će brzo rashladiti vaš dom. Dok nervozno sedite pored otvorenih vrata frižidera brojeći graške znoja koji vam se prkosno spuštaju niz lice, stavili ste temperaturu klime na minimum i čekate da počne magično dejstvo uz naredbu: „Spuštaj temperaturu!“. Još jedna pametna stvar koju možete da uradite jeste da upravo ne uradite prethodno navedeno. Podesite temperaturu što višu, ali da vam bude ugodna, tek nekoliko (pet do šest) stepeni nižu od spoljašne.
Još jedan odličan savet je da počnete sa najnižom jačinom ventilatora jer ne želite kolektivne glavobolje u svom domu, a na ovom podeoku ga držite i kada je napolju prevelika vlažnost vazduha. Tako će vaš uređaj sporije uvlačiti vruć i vlažan vazduh spolja u prostoriju. Ukoliko uređaj ne postiže željeni efekat, postepeno povećavajte jačinu ventilatora. Većina klima-uređaja funkcioniše i kao regulator vlage, pa bi trebalo da koristite tu funkciju što češće radi zdravlja. Najbolja relativna vlažnost u prostoriji je od 50 do 60 odsto.
Ovo su najvažniji aspekti koje treba da sagledate kada kupujete svoj rashladni uređaj, mada se tu još mogu dodati i sitnice kao što su filter koji se lako izvlači radi lakšeg čišćenja, logično raspoređene kontrole kojima ćete lako upravljati, digitalni merač termostata i ugrađeni tajmer.
U nastavku slede recenzije za četiri top modela klima.
TESLA TC32H3 12410B
Ovaj Tesla model klima uređaja kapaciteta 12000 btu je predviđen za hlađenje prostora do 60 m2, okvirno izraženo iz razloga što računica zavisi od položaja prostorije (broja sunčanih strana), površine zastakljenih površina, izolacije prostorije, broja osoba koje borave u prostoriji itd. Tip gasa koji poseduje je R410-ekološki gas koji je u skladu sa regulativom EU i zamenjuje stari R22 gas koji se izbacuje iz upotrebe pa klime sa eko gasom obezbeđuju efikasniji rad sistema a manji uticaj na životnu sredinu i klime sa ovim gasom imaju više energetske razrede efikasnosti. Ova klima elegantnog dizajna poseduje brojne funkcije: automatsko restartovanje, samočiščenje, zaštitu za decu, inteligentno odmrzavanje, samodijagnostiku, Turbo Mode, Sleep Mode, jonizator. Što se održavanja tiče, panel se lako čisti a filter je periv. Nivo buke unutrašnje jedinice klime je nizak i iznosi 32db. Razred energetske efikasnosti ove klime je B.
GREE FAIRY GWH12ACB K3NNA1A
Ova klima jednog od najvećeg svetskog proizvođača klima, kompanije Gree, je kao i prethodna, kapaciteta 12000btu. Ono što je izdvaja je savremen, kompaktan dizajn unutrašnje jedinice sa ugrađenim prednjim panelom sa nevidljivim displejom u režimu mirovanja, što garantuje dobro uklapanje u svaki enterijer. Energetska klasa klime je A – za klasu viša nego kod prethodnog modela . Opremljena je brojnim funkcijama – samodijagnostikom, turbo funkcijom, auto restartom, inteligentnim predgrevanjam i odrmrzavanjem, noćnim režimom, tajmerom, funkcijom I feel koja se nalazi u daljinskom upravljaču i koja prepoznaje temperaturu prostorije u kojoj se nalazi. Ukoliko je temperatura neodgovarajuća, senzor prenosi signal u unutrašnju jedinicu koja redukuje količinu i temperaturu vazduha, kako bi se postigla najbolja moguća temperatura u prostoriji. Nivo buke je takođe nizak i iznosi 31db.
VIVAX ACP 18CH50AEX
Ukoliko imate veći prostor koji želite da rashladite, ova Vivax klima je odličan izbor. Klasičnog je dizajna koji se može lako uklopiti u enterijer. Kapacitet klime je 18000 btu, što znači da može da rashladi prostoriju okvirne površine do 80 m2. Kao i prethodne dve klime ima ekološki gas i pripada visokom A energetskom razredu. Poseduje displej, mogućnost samodijagnostike, inteligentno otapanje I zaštitu ventila spoljašnje jedinice.
LG P12EN
Spremni ste investirati u kvalitetan inverter klima uređaj koji će leti da vas hladi a zimi da vas greje? Onda je ovaj LG model prava stvar za vas! Glavna karakteristika ovog modela kapaciteta 12000 btu je inverterski kompresor sa 10-godišnjom garancijom koji neprekidno podešava brzinu kompresora da bi održao željeni nivo temperature. Pored toga, zbog ekonomičnog radnog opsega, štedi više energije od konvencionalnog kompresora što govori visoki energetski razred A++ pri hlađenju i A+ pri grejanju. Poseduje mogućnost brzog hlađenja jer vrlo brzo prilagođava raspon hlađenja uz inverterski kompresor pa vazduh izbacuje dalje a prostor rashlađuje brže. Nivo buke je izuzetno nizak i iznosi 19 db. Poseduje čak 6 položaja lopatica kako biste vazduh mogli usmeriti u željenom pravcu, automatsko čišćenje, Gold Fin funkciju koja obezbeđuje površinu otporniju na koroziju čime se produžava radni vek aparata, filter za dvostruku zaštitu koji efikasno prikuplja prašinu i bakterije, funkciju kojom se unapred podešava položaj lopatica u kojem vazduh ne duva direktno u prisutne u prostoriji i jednostavno se ugrađuje. Dizajn je ultra moderan, sa glatko zakrivljenim ivicama i skrivenim displejom.