Šivaće mašine
Ove mašine izuzetno su korisne za žene veštih prstiju i kreativnog duha, kao i za one koje ne bi da potroše čitavo bogatstvo za novu odeću pa umesto toga prepravljaju ponešto od stare.
Niska cena, proizvođač iz Švajcarske i duga garancija.
Mogućnost da brzo "prerastete" mogućnosti koje nude šivaće mašine za početnike.
Kod kuće sigurno čuvate brdo odevnih predmeta koji su kvalitetni i lepi, ali im fale sitne prepravke kako bi opet biti aktuelni i nosivi. Međutim, šnajderi su postali skuplji nego pre, a valja i izdvojiti vreme za odlazak u krojačnicu i objašnjavanje šta vam zapravo treba. Na kraju, dolazite u glupu situaciju da pored gomile odeće u sobi vi ipak razgledate izloge butika sa preskupim bluzama i pantalonama. Zašto, ako biste staru odeću mogli da prepravite kod kuće, brzo i besplatno?
Šivaće mašine bile su popularne u vreme naših mama i baka, ali danas ponovo preuzimaju primat. Onaj ko ume sa njima ne samo što štedi novac, nego ima i mogućnost da na kreativan način dotera sopstvenu odeću, zavese, prekrivače, jastučnice…Zato nabavite sebi jednu od onih namenjenih početnicima i uđite u zabavan svet šivenja.
SAVETI ZA KUPOVINU ŠIVAĆE MAŠINE:
1. Prilagodite sebi broj i vrste bodova.
Stručnjaci kažu da je onima koji tek ulaze u posao dovoljno oko 10 različitih bodova, ali ako pronađete mašinu pristojne cene sa više bodova, ne libite se da je uzmete – od viška glava ne boli. Neka među njima obavezno bude strech (elastičnih) bodova za rastegljive materijale jer se oni lagani, često se nose i lako šiju. Npr. Elna 120 ima 15 operacija šivenja, među kojima su i osnovni i strech bodovi, dok Elna 220 Explore ima čak i dekorativne i overlok bodove za skriveni porub.
2. Neka ima regulator dužine i širine boda.
Tako ćete moći da prilagodite bod tkanini i tehnici šivenja. Neki modeli to nemaju, već je jedan bod dat u nekoliko varijanti dužine i širine. Ipak, kod Elne 220 Explore, dužina boda može ići do 4mm, a širina do 5.
3. Obavezna izrada rupice za dugme.
Početnicima odgovara poluautomatska izrada rupice za dugme u 4 koraka (koju imaju Elna 120 i Elna 220 Explore), dok je za naprednije automatska izrada u jednom koraku.
4. Obavezna rukavna platforma.
Deo mašine nezamenljiv za obradu uskih detalja, rukava, nogavica i manžetni
5. Mogućnost šivenja dvoiglovkom je plus.
Korisna osobina kada je reč o ojačanim štepovima, šivenju težih materijala i delova odeće koji trpe veće opterećenje kao što su džepovi. Elna 120 i Elna 220 Explore imaju ovu prednost.
6. Birajte kvalitetan transporter tkanine.
Duži redovi doprineće lakšem i bržem transportu tkanine ispod stopice.
7. Vertikalan rotacioni hvatač konca je najbolji.
Ukoliko birate između vrsta hvatača konca, znajte da oscilirajući daje osrednji kvalitet boda i ne dozvoljava brži rad mašine.
Ako ste ambiciozni i bacili biste se na šivenje čitavih komada odeće, mašina mora da ima stopicu za rajsferšlus i rupicu za dugme, kao i slepi šav. Na samom kraju, ali ne i najmanje važno – bitno je da ne uzimate mašinu nekog gotovo anonimnog proizvođača jer će vam kasnije biti komplikovano ukoliko želite da je odnesete na servis ili nabavite dodatne delove. Zbog toga Elna, kao švajcarski brend koji daje petogodišnju garanciju, nije loš izbor.