Veliki televizori
Ako obožavate bioskope i želite da u kući imate nešto što sličnije ovom famoznom platnu, veliki televizori su prava stvar za vas. Stručnjaci kažu da polako, ali sigurno idemo ka budućnosti u kojoj će se bogatstvo detalja prikazivati samo na ekranima dijagonale veće od 130cm. Zašto se ne biste pripremili na vreme i u mnoštvu velikih ekrana izabrali pravi?
Sadržaji visoke rezolucije svu svoju draž pokazuju isključivo na velikim ekranima. Kada je isti televizor istovremeno i "pametan" i nudi solidnu jačinu zvuka, uživanje u video avanturama je zagarantovano.
Visoke cene koje odgovaraju samo posvećenim obožavaocima ovakvih uređaja. Treba i paziti da se ovi televizori uklope u prostor jer ne odgovaraju baš svakoj sobi.
Imate dovoljno novca u šteku, čeznete za kvalitetnim video ugođajem i krenuli biste u kupovinu? Priuštite sebi najbolje i budite sigurni da ćete i za nekoliko godina biti podjednako zadovoljni.
Zašto toliko veliki televizor?
Što veće to bolje. Već danas se svi video sadržaji snimaju tako da jedino veliki ekrani mogu da ih prenesu dovoljno dobro, a u narednim godinama stvari će se razvijati sve dalje u tom smeru. Sigurno ne želite da se za nekoliko godina kajete što ste u ovako velikoj kupovini napravili pogrešan korak.
Na šta paziti kod kupovine velikih televizora?
Proverite kojim prostorom raspolažete. Savetuje se da dijagonala kupljenog video drugara bude dva do tri puta manja od udaljenosti sa koje biste ga gledali. Dakle, ako imate tri metra od TV-a do kauča, poželjna dijagonala je 100 – 150 cm.
Što više HDMI portova – televizor treba da vas služi više godina, a kako tehnologija napreduje, sve više uređaja ćete želeti da povežete sa njim.
Ako zaista želite bioskopsko iskustvo, obratite pažnju na zvuk kojim televizor raspolaže da kasnije ne biste dodatno trošili novac na audio sisteme koje biste povezali sa TV-om.
Philips 50PFH4309/88
Ovaj model odlikuje dijagonala od 127cm i puna HD rezolucija (1920×1080). LCD ekrani sa LED osvetljenjem već su se dokazali kao odlični, a ovaj televizor ima upravo taj tip ekrana. Philips se hvali tehnologijom Incredible surround koja, kao što joj ime kaže, daje specifičan surround efekat i time dočarava bioskopski osećaj, a zvučna snaga od ukupno 20W doprinosi tome. To znači da dodatni audio sistemi nisu potrebni.
Nedostatak je to što ima dva HDMI porta. To može biti dovoljno na početku, ali sa godinama će sigurno biti potrebe za većim brojem. Ima i priključak za USB, kao i mogućnost snimanja sadržaja na spoljnu memoriju. Godišnje troši oko 96kW/h (najmanje među predstavljenim modelima), a kad je na opciji Stand by, manje od 0.3kW. Dimenzije su 1124x658x88mm i ima 12.4kg.
Samsung UE 48H5500AWX
Dijagonala je u ovom slučaju nešto manja – 121cm, dok je rezolucija ista, kao i težina i ukupna jačina zvuka. Samsung se pozabavio slikom, pa ovaj model ima Wide color enhancer tehnologiju koja poboljšava kvalitet onoga što se na njemu vidi. Na Stand by opciji troši isto kao prethodni model, ali na godišnjem nivou više – 119kW/h. Ipak, ima 3 HDMI i 2 USB porta, u čemu je bolji od Philips i Sony modela.
I osvetljenost je veća; kod Philips modela je 250cd/m2, a kod ovog 300cd/m2. Takođe, jedini među predstavljenim modelima ima ugrađen wi-fi. Važno je napomenuti i da se ovde radi o jednom od „pametnih“ televizora sa svim prednostima koje oni imaju.
Sony KDL 46R470
Sony model ima dijagonalu od 117cm i pogodniji je od druga dva modela za manje prostorije. Samim tim, lakši je od Samsung i Philips modela. Težak je 9.7kg, a dimenzije su 105x62x7cm. I zvučna snaga je manja od njihove i iznosi 16W.
Ono u čemu je isti kao prethodni modeli je rezolucija i tip ekrana. Troši oko 110kW/h godišnje, što je srednja vrednost u odnosu na druga dva modela.
Ima samo dva HDMI porta i jedan za USB, što mu ne ide u korist.