Sound barovi
Jelena Galović
Malih dimenzija i elegantnog dizajna, sound bar se savršeno uklapa u svaku prostoriju. Može se postaviti ispred ili ispod televizora, na zid, a sve u zavisnosti od karakteristika uređaja i vaših želja.
Sound barovi su estetski veoma privlačni i svojim izgledom će modernizovati svaku prostoriju. Ne zauzimaju mnogo prostora i veoma lako se postavljaju (nema problema sa kablovima). Postoje sound barovi koji sadrže bežične niskotonce, čime je i njihovo postavljanje pojednostavljeno. Nadograđuju zvuk vašeg televizora pružajući bogatiji zvuk sa više detalja.
Iako pružaju kvalitetan i čist zvuk, ne mogu zameniti doživljaj prilikom gledanja filma ili slušanja muzike preko surround sistema. Pojedini uređaji ne poseduju svoj daljinski upravljač (što može biti prednost, ali i mana), a u nekim slučajevima potrebno je odvojeno kupiti subwoofer.
Sound bar se svojim malim dimenzijama i svedenim izgledom savršeno uklapa u svako domaćinstvo. Predstavlja idealno rešenje kako da nadogradite zvuk vašeg televizora bez ulaganja u skup surround sistem. Prilikom gledanja filmova, nećete imati osećaj kao da ste u bioskopskoj sali, ali ćete moći da uživate u bogatom zvuku bez ekstremnog pojačavanja i tumačenja šta je rečeno. Možda je malih dimenzija, ali će vam bez mnogo ulaganja i truda pružiti ono što želite – kvalitetan zvuk.
Kupili ste novi televizor, postavili ga i shvatili da kvalitet zvuka ne ide u korak sa kvalitetom slike. Želite da uživate u muzici, filmovima i TV sadržajima i prvo što vam pada na pamet jeste kupovina surround sistema. Međutim, da li je to najbolje rešenje? Ukoliko je prostorija u kojoj se nalazi televizor manja ili srednje veličine, možda da razmislite još jednom?
Malim prostorijama više odgovara manji broj zvučnika. Efekat koji biste dobili instaliranjem surround sistema u većim prostorima, u manjim bi se izgubio i zato bi njegova kupovina predstavljala, bukvalno rečeno, bacanje para. Sound bar možda neće moći da stvori bioskopsku atmosferu u vašoj sobi, ali će vam dati kvalitetniji zvuk za razliku od zvučnika iz TV-a. Ti zvučnici postaju lošiji kako ekrani postaju veći. Razlog tome je što su televizori tanki sa sve većim ekranima, čime ostaje malo prostora za njihovo postavljanje. Zato su zvučnici često slabi, a u nekim slučajevima postavljeni tako da se zvuk proteže u svim pravcima osim prema vama. U odnosu na televizor, sound bar emituje bogatiji i čistiji zvuk u vašem pravcu.
Šta je sound bar i čemu služi?
Sound bar je sistem zvučnika u „štangli“ koji služi za nadograđivanje zvuka vašeg televizora. Najčešće sadrži 2.1 – kanalni sistem zvučnika (2 zvučnika i subwoofer). Subwoofer može biti ugrađen i zaseban, bežični ili povezan kablom. Sve veći broj sound barova poseduje bežični niskotonac koji može da se postavi bilo gde u prostoriji u blizini utičnice (i na razumnoj udaljenosti od sound bara).
Većina ovih uređaja sadrži neku formu virtuelnog surround zvuka. Neki samo emituju zvuk iz dva zvučnika, dok se drugi služe trikovima kako bi vas naveli da pomislite da zvuci dolaze iz različitih pravaca. Pojedini od njih koriste pažljivo usmerene drajvere koji odbijaju zvuk od zidova ka vama i na taj način simuliraju efekat okružujućeg zvuka.
Postoji više načina kako postaviti sound bar: pri dnu televizora, na policu ispod TV-a, na zid, kao i ispod samog TV uređaja (u vidu postolja). Sound bar koji se postavlja ispod televizora (pijedastal) je obično većih dimenzija, sadrži dobre zvučnike za niske frekvencije i nije mu potreban subwoofer. Veoma lako se uklapa u okruženje, naročito ako je iste boje kao i televizor. Ako se odlučite za ovu vrstu sound bara, obratite pažnju na veličinu i težinu televizora, kao i koje konekcije sadrži.
Može se povezati sa skoro svim TV aparatima na tržištu i poseduje komponente poput HDMI ulaza i izlaza, mogućnost povezivanja sa telefonom putem Bluetooth-a i slušanja muzike direktno sa njega ili tableta. Kod određenih uređaja postoji mogućnost konekcije putem bežičnog interneta.
Šta treba da znate prilikom kupovine sound bara
Pre nego što se odlučite za kupovinu sound bara, potrebno je obratiti pažnju na sledeće:
- Sound bar može da blokira senzor za daljinski upravljač na vašem televizoru. Jako je važno da uskladite mere sound bara sa slobodnim prostorom ispred TV-a (ako se odlučite da ga postavite na to mesto) kako ne bi došlo do pokrivanja senzora ukoliko se on nalazi pri dnu ekrana.
- Daljinski upravljač nije uvek deo paketa. Iako će dodatni daljinski samo doprineti haosu među upravljačima, uspostavljanje veze sa sound barom putem daljinskog za TV može vam zadati glavobolje. Nakon što daljinskim upravljačem potvrdite da se zvuk emituje samo iz sound bara, može nastati problem jer ste prethodno onesposobili zvučnike na televizoru, a nije poželjno da se emituje iz dva izvora.
- Određeni sound barovi nemaju prednji displej. Iako to estetski izgleda veoma lepo, može biti frustrirajuće kada ne možete da vidite koliko je pojačan ton, kao i koji ste ulaz odabrali.
- Nekada subwoofer nije deo paketa. U nekim slučajevima, uređaj sadrži izlaz za priključivanje niskotonca, ali je njega potrebno kupiti odvojeno. Oni sa ugrađenim niskotoncem štede na prostoru, ali i na niskim tonovima koje mogu da pruže. Ukoliko želite da vas protresu basovi, onda je bolji izbor sound bar sa odvojenim subwooferom.
- Nisu svi sound barovi pogodni za postavljanje na zid. Ako ipak želite da kupite sound bar koji se postavlja na taj način, imajte u vidu da kablove nećete moći da sakrijete. Možete ga ušuškati ispred televizora ili ispod na polici, bez komplikacija i bušenja zida.
- Obratiti pažnju na konekcije koje poseduje vaš TV i sound bar kako biste lakše povezali uređaje. Proverite da li audio input odgovara audio outputu na TV-u, kao i da li sound bar može da podrži uređaj koji želite da povežete (npr. DVD). Kako ne bi došlo do nepotrebnih kompikacija, nije preporučljivo povezivati deo uređaja preko televizora, a drugi deo preko sound bara.
- Sound bar ne mora da ima HDMI konekciju, iako je to postao sastavni i traženi deo svakog audio/video uređaja na tržištu. Međutim, ukoliko sound bar nema HDMI opciju, ograničeni ste na ulaze koje poseduje vaš televizor. Nešto više o HDMI vezi možete pročitati ovde.
- Iako sound bar sadrži neki oblik surround zvuk, on ne može da vam pruži okružujući zvuk koji biste dobili ugrađivanjem surround sistema. Oni pružaju kvalitetan zvuk, ali ćete u najboljem slučaju imati osećaj da je sound bar veći nego što zaista jeste.