Šporeti sa klasičnom ili ravnom ringlom
Gledali ste šporete raznih proizvođača i jedina zamerka vam je što vam uglavnom nude proizvode širine od 50 cm. Jedva da ste našli model koji se uklapa u vaš prostor, međutim nastaje novi problem, ne znate koji šporet, sa ringlama ili ravnom pločom, će vam najviše odgovarati.
Šporet sa ravnom pločom troši manje struje nego klasične ringle. Jednostavno čišćenje je još jedna od prednosti. Ravne ploče takođe mogu biti i ugradne, mogu se lako uklopiti i ugraditi u vašu kuhinju.
Šporeti sa ravnom pločom su skuplji od staromodnih modela sa ringlama.
Isplanirali ste celokupni enterijer vaše kuhinje, ali je jedino što vam nedostaje odgovarajući šporet. Prostor je ostavljen za njega i idealan bi bio širine od 60 cm, samo što još uvek ne možete da odlučite da li će to biti šporet sa ringlama ili ravnom pločom.
Zašto obratiti pažnju na širinu šporeta?
Širina šporeta u ponudi na našem tržištu je 50 i 60 cm. Obratite pažnju na širinu prostora u koji ćete staviti šporet i da li imate potrebu za velikom ringlom koju imaju neki širi modeli. Uži modeli sa ravnom pločom su nešto skuplji, dok je većina običnih užih električnih šporeta jeftinija, jer se proizvode u većim serijama. Ringle su nezahvalne za čiščenje, ali zbog izdignutih ivica ploče iskipelo mleko neće iscureti na pod. Od dimenzije aparata zavisi i korisna zapremina rerna – kod šporeta širine od 50 cm zapremina je 46l, 49l i 53l, dok kod aparata od 60 cm iznosi 60l ili 65l.
Ravna ploča vs ringle
Električni šporeti se proizvode sa klasičnim ringlama ili sa ravnom pločom, a kombinovani najčešće imaju dve električne, dve gasne ringle i električnu pećnicu. Šporeti sa ravnom pločom mogu biti: staklokeramički i indukcijski. O razlici između šporeta sa indukcijskom i staklokeramičke pločom možete saznati ovde. I pored sve veće tražnje, ravne ringle nisu uspele da u potpunosti potisnu staromodne.
Kako biste sprečili ogrebotine na ravnoj ploči, ne smete da povlačite posuđe, ni u slučaju kada pravite kokice. Pre zagrevanja površina mora biti čista, a da ploča ne bi dobila crne ili sive mrlje, na vrelu površinu ne sme da dospe šećer ili sladak sirup, bakar ili aluminijum (posuđe ili folija). Ringle su jeftinije za popravku ili zamenu. Prilikom kuvanja, keramičke ploče zagrevaju nešto širu površinu nego što su nacrtane plotne, mada se brže zagrevaju od ringli na običnom šporetu. Indikatori toplote na ploči pokazuju koja je plotna uključena. Po isključivanju se indikatori ne gase automatski, nego tek kada temperatura plotne opadne ispod 60°C, kako se ne bi opekli. Više o vrstama šporeta i dodatnoj opremi.
Hansa FCEW64009
Preporučujemo vam dva modela proizvođača Hansa širine 60cm. Hansa FCEW64009 je šporet sa ringlama, koji ima dvostruko zastakljena vrata i dva pleha. Poseduje klasičnu rernu sa četiri programa pečenja, fioku i stakleni poklopac. Regulacija temperature mu je do 250°C. Ovaj šporet ima energetsku oznaku A što znači da spada u uređaje više štede električnu energiju.
Hansa FCCW64009
Hansa FCCW64009 – još jedan šporet širine 60cm, bele boje, ali sa ravnom pločom. Ima rernu sa četiri programa pečenja, dva pleha i dvostruko zastakljena vrata. Zapremina rerne iznosi 69l. I ovaj proizvod ima energetsku oznaku A, što znači da veoma štedi električnu energiju. Kod ovog šporeta potrošnja struje iznosi 0.79kWh.