Šporeti sa klasičnom ringlom
Iako bi se možda reklo da su ravne ploče sve popularnije, mnogi se ipak odlučuju za kupovinu šporeta sa klasičnim ringlama. Postoji nekoliko stvari koje u tom slučaju treba znati, a koje se odnose na prednosti, ali i mane ovih šporeta.
Ukoliko vam je to glavni kriterijum, niže cene idu u prilog šporetima sa klasičnim ringlama. Nisu vam potrebna posebna sredstva da biste ih čistili, a i lako je popraviti ili zameniti ringlu.
Ringle se sporije zagrevaju i potom sporije i hlade. Iako ne zahtevaju neke posebne hemikalije, zahtevaju više vremena za čišćenje.
Došlo je vreme da kupite novi šporet? Kupovina bilo čega za kuću nije jednostavna, posebno kada je u pitanju nešto bez čega nijedno domaćinstvo ne može i što se svakodnevno koristi, u ovom slučaju šporet. Ipak, nije nemoguće naći ono što se uklapa u vaše želje, ali i finansijske mogućnosti.
Ringle – da ili ne?
Danas se mnogi dvoume da li uzeti šporet sa ravnom pločom ili sa klasičnim ringlama. O šporetima sa staklokeramičkom pločom smo već pisali, a spominjali smo i šporete sa indukcijskom pločom.
Ravne ploče troše manje struje, brže se zagrevaju, hlade se odmah po uklanjanju šerpe i lakše se održavaju. Međutim, vi biste ipak da se držite starog stava i da odaberete ono provereno – šporet sa klasičnim ringlama.
Ovi šporeti su uglavnom široki od 50 do 60cm. Ringle su najčešće promera 145 i 180mm, dok modeli širi od 60cm mogu da imaju i ringlu promera 220mm. Bitno je da je posuđe u kojem kuvate odgovarajuće veličine, odnosno da nije manje od ringle, jer će se tako toplota iskoristiti na najbolji način.
Naravno, treba uporediti ove šporete sa onima sa ravnom pločom da biste bili sigurni šta kupujete. Šporeti sa ringlama mogu biti bolji izbor ako uzmete u obzir da može doći do kvara, jer je ringlu lakše popraviti ili zameniti. Međutim, ringle se sporije zagrevaju, a zatim i sporije hlade. Dobra stvar je da ako vam nešto iskipi, ostaće na šporetu jer su mu ivice izdignute; neće se sliti do poda, što može da se desi kod ravne ploče. Možda je teže čistiti ovakve šporete zbog toga što površina nije ravna, ali za to vam ipak ne treba neko specijalno sredstvo, kao što je slučaj sa ravnim pločama.
I šporeti sa ringlama mogu biti štedljivi, odnosno A energetskog razreda. Još jedno je sigurno – šporet sa klasičnim ringlama je jeftiniji.
Bitna je i rerna
Na šporetu nećete samo kuvati, pa vam je pored ringli bitna i rerna. Zato pri odabiru proizvoda posvećujete pažnju i njoj. Ono što posebno može da obraduje domaćice jeste mogućnost samočišćenja. Rerne koje se same čiste postižu temperaturu od oko 500 stepeni i sve što treba da se uradi jeste da se očisti prašina koja ostane nakon ovog postupka koji se naziva piroliza.
Takođe, rerna može imati i ventilator. Njegova uloga je da omogući da se hrana ravnomerno ispeče. Zahvaljujući njemu, može se peći i više stvari odjednom, na primer dve pice. Toplota nije usmerena samo sa gornjeg ili donjeg grejača, već je jednako raspoređena po celoj rerni. Neko koristi ventilator i da bi sušio namirnice, na primer kore za torte.
Evo i nekoliko modela šporeta sa klasičnim ringlama.
Alfa-Plam S 140 55 13 G6 – skromno i povoljno
Šta je to što vam Alfa-Plam S 140 55 13 G6 šporet nudi? Ovaj šporet ima standardno četiri ringle, od kojih je jedna ekspres. Ekspres ringla, sa crvenom tačkom u sredini, brže se zagreva. Međutim, ekspres ringle više su toplotno opterećene i troše više struje. Pored kuvanja, svoja omiljena jela moći ćete da spremite u rerni čija je zapremina 70l, a dimenzije (ŠxVxD) 46x32x47.5cm. Svakako vam je korisno da znate i dimenzije samog šporeta (55x85x60 cm), kao i to da je njegova snaga 7.915kW.
Gorenje E 61102AW – da se rerna sama čisti
Gorenje E 61102AW je šporet A energetskog razreda, dakle troši manje struje. Dve ringle su obične, a dve su ekspres. Moguće je da ćete posebno uživati koristeći rernu. Oblikovana je po uzoru na stare peći na drva, a ima i funkciju samočišćenja. Iako rerne ovako tome troše oko 25 odsto više energije, ukupna potrošnja se ne povećava jer one imaju bolju izolaciju.
Posebna tehnologija omogućava da je temperatura sa spoljašnje strane vrata rerne niska, pa nema opasnosti od opekotina. Njena je zapremina 65l, a dimenzije šporeta su 60x85x60cm.
Hansa FCEW 69209 – kuvajte u deset programa
Hansa FCEW 69209 šporet takođe ima dve obične i dve ekspres ringle. Ovaj šporet ima deset programa kuvanja. Zvuči zanimljivo i korisno, zar ne? A rerna je multifunkcionalna. Osvetljena je i ima ventilator koji je veoma koristan, kao što je već spomenuto. Staklo rerne može da se skine, što vam olakšava čišćenje i pranje.
I ovde je reč o veoma ekonomičnom šporetu s obzirom na to da je A energetskog razreda. Njegove dimenzije su takođe 60x85x60cm. I kao i prethodna dva, i većina šporeta inače, i ovaj je bele boje.