Smart televizori
Jedan od rezultata nezaustavljivog razvoja tehnologuije jesu smart (pametni) televizori, koji integrišu osnovne funkcije televizora sa onima karakterističnima za druge medije. Njihova glavna karakteristika jeste pristup internetu i sadržajima na mreži, uz aplikacije koje pružaju nebrojeno mogućnosti za razonodu.
Televizijski program, filmovi, igrice, aplikacije, društvene mreže i drugi web sadržaji – sve to je dostupno na jednom uređaju, koji se brzo i lako može povezati sa drugim uređajima i internetom.
Smart televizori omogućavaju pristup internetu, međutim, uz neke se ne dobija WiFi adapter, pa je potrebno izdvojiti još novca da biste imali pristup svim „pametnim“ funkcijama televizora.
Gledanje televizora danas ne predstavlja ono što je predstavljalo nekada. Sećate se kada su nam televizori služili isključivo za gledanje televizijskog programa, jer i nije bilo drugih opcija? Danas je situacija znatno drugačija. Danas imaju mnoštvo funkcija. Danas su televizori „pametni“.
Zato se pri kupovini televizora morate upoznati sa svim smart karakteristikama, da biste odabrali onaj najbolji za vas.
Šta je Smart TV?
Osnovno obeležje smart, odnosno pametnih televizora jeste pristup internetu. Na raspolaganju su brojne aplikacije, uključujući i internet pretraživače (browser), putem kojih možete pristupiti svakoj web stranici. Tako, na primer, na TV-u možete gledati YouTube i svoje omiljene spotove ili posećivati danas nezaobilazne društvene mreže. Možete obavljati vido pozive preko Skype-a, za šta morate imati kameru, ili gledati filmove putem streaming-a. Takođe, možete instalirati i video igre. Neki smart televizori podržavaju i 3D tehnologiju, pa možete uživati u 3D filmovima. Sve u svemu, putem smart TV-a dostupni su vam razni vidovi zabave.
Na smart televizorima možete reprodukovati različite audio i video sadržaje, i to ne samo ubacivanjem fleša, što je mogućnost koju poseduju i ne-smart televizori, već putem LAN mreže, odnosno lokalne računarske mreže. LAN (Local Area Network) povezuje računare i druge uređaje koji se nalaze na relativno malom prostoru. To je moguće i putem kabla i bežično. Na taj način vaš televizor ima pristup sadržajima vašeg računara.
Pored pristupa internetu, tu su i mnoge druge funkcije. Ako se desi da nećete moći da pogledate epizodu serije koju inače ne propušatate, ne morate da se brinete. Neki modeli nude mogućnost snimanja TV sadržaja.
Povezivanje i pretraživanje
Da biste iskoristili sve „pametne“ mogućnosti koje vam ovi televizori pružaju, potrebno je da se povežete na internet. Da biste sto uspeli Vaš TV aparat treba da ima WiFi adapter, koji će hvatati signal sa rutera, uređaja pomoću kojeg se računarske mreže međusobno povezuju. Neki modeli smart televizora imaju integrisan WiFi, dok je za neke, sa oznakom WiFi Ready, adapter potrebno kupiti.
Ukoliko već imate smart mobilni telefon ili tablet, to će vam mnogo olakšati pretraživanje interneta. Oni mogu zameniti daljinski upravljač zahvaljujući određenim aplikacijama. Sa virtuelnom tastaturom na ekranu sve je jednostavnije. Pametno, zar ne?
Sa nekim smart televizorima mogu se povezati i klasična bežična tastatura i miš.
LG 32 LB570B: skromne funkcije
Televizor LG 32 LB570B, sa dijagonalom standardne dužine od 32 inča i rezolucijom 1366x768p, nema ugrađenu WiFi karticu, pa zahteva dodatni trošak.
Nakon kupovine WiFi kartice imaćete pristup svim web sadržajima.
Takođe, moguće ga je povezati sa LAN mrežom i prima digitalni zemaljski i kablovski signal. A da bi se instalirao Skype mora da bude priključena LG kamera.
Ovaj model je dosta povoljan.
Sharp LC 39LE750V: japanski kvalitet
Bolje karakteristike ima Sharp LC 39LE750V, pa je opravdano nešto skuplji. Ekran mu je veći (39 inča), rezolucija takođe (1920×1080), moguće je gledati 3D sadržaje na njemu, a takođe prima digitalni zemaljski i kablovski signal. Korisna informacija jeste da se ekran proizvodi u Japanu.
Adapter nije integrisan, ali se dobija uz televizor, pa ga nije potrebno posebno kupovati. Ovde su, pored internet pretraživača, dostupni i AQUOS NET+ set aplikacija i HbbTV sistem (Hybrid Broadcast Broadband TV), koji omogućava, između ostalog, odloženo gledanje (Catch Up) ili video na zahtev (Video On Demand). Garancija ovog televizora je pet godina.
Sony KDL 48W605: bioskopski doživljaj
Najskuplji od modela koje predstavljamo jeste Sony KDL 48W605. On je iste rezolucije kao i Sharp model, ali mu je dijagonala veća, 48 inča (121 cm). Ovaj model prima digitalni zemaljski, satelitski i kablovski signal. Moguće je bežično povezivanje sa lokalnom računarskom mrežom (LAN), tj. sa drugim uređajima u kući. Takođe, poseduje i Wi-Fi Direct. Wi-Fi Direct tehnologija omogućava direktno spajanje uređaja, bez upotrebe rutera. Da bi veza bila uspostavljena dovoljno je da samo jedan uređaj podržava ovu tehnologiju. I na taj način imaćete, na primer, pristup fajlovima u računaru. Jedna od mogućnosti koju ovaj televizor nudi jeste bioskopski doživljaj gledanja filmova, uz 24p True Cinema. Snimci u kojima se frejmovi smenjuju brzinom od 24 u sekundi (fps) deluju kao da se posmatraju na bioskopskom platnu. Još jedna od mogućnosti Sony KDL 48W605 modela jeste pristup Sony Entertainment Network servisu, koji nudi različite sadržaje, poput igrica, filmova i muzike.