Mašine za sušenje veša sa toplotnom pumpom
Mašine sa toplotnom pumpom su prava ušteda za vaš džep. Rade po drugačijem principu od drugih mašina za sušenje. Sušenje je ravnomerno, tkanine su dugo očuvane i bez deformacija. Gorenje modeli su najnovije tehnologije i poseduju razne specifičnosti koje će vaš veš očuvati, a vaš džep sačuvati.
Ogromna ušteda energije kroz koju će se povratiti uložen novac za mašinu. Odlične su za sušenje osetljivih tkanina. Sušenje je ravnomerno i pod nižom temperaturom što isključuje mogućnost oštećenja vaše odeće. Različiti programi u zavisnosti od materijala vaše robe. Sistem koji neće gužvati vašu odeću već će uz pomoć jonizatora ispravljati vlakna tkanine i uništiti bakterije. Odeća neće biti naelektrisana.
Postoji mogućnost da se prostorija u kojoj se suši veš greje od toplote koju ispušta mašina. Skoro duplo su skuplje od odvodne mašine za sušenje veša i u startu se mora odvojiti prilično novca da biste ih kupili. Zbog različitih programa sušenja, sušenje veša će biti malo duže.
Imate gomilu veša koji više nemate gde da sušite i shvatate da je krajnje vreme da kupite mašinu za sušenje veša. Međutim, kako odabrati pravu mašinu kada postoji milion modela sa milion karakteristika koje moćno zvuče, a vama to ništa ne znač? Jedino što znate je da su mašine za sušenje veša (kao i mnogi kućni aparati) veliki potrošači električne energije.
Na tržištu su već neko vreme mašine za sušenje veša koje su izazvale pravu revoluciju na ovom polju. To su mašine sa toplotnom pumpom.
Koje sve mašine za sušenje veša postoje?
Prvo, treba da znate da postoje tri vrste mašina za sušenje veša, to su kondenzacijske, odvodne (ventilacione) i mašine sa toplotnom pumpom.
- Odvodne – mašina uzima vazduh iz prostorije u kojoj se nalazi i pomoću električnog grejača zagreva vazduh za sušenje. Najčešće moraju da budu u kupatilu zbog odvodne cevi za vodu. Najveći su potrošači električne energije od svih mašina i pripadaju C energetskoj klasi.
- Kondenzacijske – možete da ih stavite u bilo koju prostoriju vašeg doma jer nemaju odvodnu cev već se voda skuplja u posebnu posudu. Kod njih, jednom uzet vazduh iz prostorije sve vreme kruži kroz mašinu i zagreva se na grejaču, međutim, mašina uzima dodatni vazduh iz prostorije kako bi kondenzator sve vreme bio hladan. Troše manje energije od odvodnih mašina i pripadaju B energetskom razredu.
- Mašine sa toplotnom pumpom – po kom principu onda rade ove mašine? Nemaju nikakve električne grejače. Pumpa sve radi sama, jedan te isti vazduh kruži sve vreme kroz mašinu i on se naizmenično hladi i zagreva. Toplotna pumpa ima tri puta manju potrošnju od električnog grejača i zato su ove mašine najštedljivije. Takođe, najnoviji modeli su A energetskog razreda, što znači dodatnu uštedu.
Prednosti mašina sa toplotnom pumpom
- Troškovi mašina sa toplotnom pumpom su od 20 do 40 odsto niži u odnosu na troškove drugih mašina za sušenje veša (zavisi i od energetskog razreda mašine);
- Izuzetno su tihe i vraćaju zanemarljive količine kondenzata nazad u prostoriju što je idealno za postavljanje mašine kao jednog od kuhinjskih elemenata;
- Veoma su pogodne za sušenje osetljivih tkanina. Temperatura sušenja u ovim mašinama je niža nego kod uobičajenih mašina, a veš je osušen nežnije i brže;
- Potrošnja energije je manja što je odlično za vaš džep.
Gorenje D8664N i D7462J- A energetska klasa
Jedan od odličnih modela mašina koje Gorenje nudi je D8664N. Prvobitno, to je mašina koja je A+++ energetske klase. Ne samo što je mašina sa toplotnom pumpom (u startu podrazumeva uštedu energije), već je i A+ energetske klase, što znači dodatnu uštedu energije.
Ukoliko kupite mašinu A energetske klase ušteda će biti i do 50 odsto (u odnosu na druge modele mašina za sušenje veša koje su nižeg, B ili C, energetskog razreda). Proizvođači su kod uređaja A, A+, A++ poboljšali energetsku efikasnost što će se znatno osetiti na vašem računu za struju.
Mašine sa toplotnom pumpom su skuplje u odnosu na ostale mašine za sušenje veša. Međutim, znajući koliko štede električnu energiju, razlika u ceni će se kompenzovati manjim računima za struju. Naročito zato što znamo da se uređaji ove vrste u Srbiji kupuju na svakih 15 ili 20 godina, mašina će povratiti uloženo kroz uštedu.
Drugi dobar model ovih mašina je i Gorenje D7462J. Ovaj model je A++ energetskog razreda, što je za nijansu manja ušteda od prethodnog modela pa je time i njegova cena niža. Oba modela odlikuju:
- SensoCare tehnologija – ove mašine su senzorske. Znači da možete da prilagodite načine sušenja veša u zavisnosti od materijala vaše odeće. Veš će se sušiti pod ravnomernom temperaturom, biće odlično očuvan i neće dolaziti do deformacije ili skupljanja veša.
- TwinAir sistem koji omogućuje ravnomerno sušenje veša. Na ovaj način vazduh ulazi u bubanj iz dva smera i ne dolazi do uvrtanja veša prilikom sušenja.
- AntiCrease sistem protiv gužvanja vaše odeće je veoma koristan jer nećete morati konstantno da je peglate.
Gorenje D8664N poseduje i IonTech sistem. Zbog jonizatora vazduha, tkanina će biti bez alergena i bakterija, kao i bez dosadnog elektriciteta. Iontech će uz pomoć jonizatora vazduha ispravljati vlakna tkanine vašeg veša. Ove mašine mogu da rade u bilo kojoj prostoriji, a jedino što mašina zahteva od vas je da bude na temperaturi iznad nule. Sve ostalo će odraditi sama.