Teflon pegle za savršeno peglanje
Peglanje ne mora biti zamorno i sporo. Pegle sa savršenim teflonom klize i peglanje uz pomoć pare obavljaju u nekoliko poteza, pritom ne morate brinuti da ćete uništiti sintetičku odeću. Peglu odaberite na osnovu njene težine i dodatnih funkcija, kao što su samočišćenje od kamenca, sistem protiv kapanja i mogućnosti za suvo peglanje.
Klizanje kroz tkaninu, velika količina pare i fin broj otvora dovoljni su da se peglanje obavi u nekoliko poteza. Noviji modeli imaju sistem protiv kapanja i funkciju samočišćenja. Možete zaboraviti na žute fleka koje dolaze kao posledica kapanja i pritom ne morate da mislite da može doći do lepljenja sintetike i onih groznih crnih mrlja koje se brzo stvrdnu, pegla ih sama uz pomoć pare skida.
Neke od ovih pegli mogu imati malo nezgodniji otvor za sipanje vode i često zahtevaju posebnu posudu. Važno je da znate kako da regulišete temperaturu jer para nije konstantna i pri slabijoj temperaturi se ne stvara u dovoljnoj meri da peglanje bude efikasno. Takođe, imajte u vidu da i bolja daska za peglanje doprinosi efikasnijem peglanju.
Nikada vam nije bilo jasno na osnovu čega zapravo da odaberete peglu. Niste sigurni kojeg proizvođača da odaberete, čija će ploča biti najzahvalnija, a para dovoljno jaka da peglanje obavite u nekoliko poteza. Naravno, kako peglanje nikome nije jedno od omiljenijih kućnih poslova, sigurno vam je važno da pegla bude lagana i efikasna.
Ali ako ste od onih drugih koji žele vrhunsko peglanje uz uštedu vremena i energije, onda pogledajte izbor pegli uz parnu stanicu na ovom linku. Ovi modeli pegli su dosta skuplji od onih uobičajenih, ali ako zaista ne želite da utrošite više snage i truda u peglanje, onda je investicija u ove modele sigurno dobitna.
No, za sve one koji opet ne žele da potroše previše vremena na peglanje, a žele efikasnost, i klasične pegle na paru mogu i te kako da posluže. Potrebno je da znate:
- Koliko grama pare u minuti ispuštaju;
- Da li imaju samočistac kamenca;
- Da li voda kaplje i ostavlja fleke;
- Koliko ploča klizi;
- Da li je potrebna destilovana voda ili može da radi na suvo;
- Koliko je sama pegla lagana za korišćenje i pored vode.
Zbog čega je dobro imati što veću količinu pare?
Većina pegli ima klasičan regulator temperature i uglavnom je obeležen kružićima. Svaka pegla ima svoj kapacitet u ispuštanju količine pare. Što je veća količina po minuti, to znači bolje opeglana odeća. Primera radi, pegle uz parnu stanicu mogu da ispuštaju i do 220 grama pare po minuti, što je dovoljno za jedan blagi prelaz preko jedne strane materijala.
Ipak, pegla kompanije Gorenje može da koristi količinu pare od 100 grama u minuti. Ona je u odnosu na neke prosečne pegle po tom pitanju jedna od najistaknutijih. Pored toga, iako ima tu količinu pare, ima i sistem protiv kapanja pa ne morate da brinete da ćete doći u situaciju da se rešavate žutih fleka.
Sa druge strane pegla kompanije Philips nudi 95 grama ispuštene pare po minuti uz konstantno ispuštanje 35 grama. Ovo znači da pritiskom na dugme možete istisnuti veću količinu koja je odlična za one teške i suve nabore na odeći.
U odnosu na prethodne dve i više nego zadovoljavajuće modele, pegla kompanije Bosch svoj nedostatak od slabijih 80 grama po minuti može skladno da dopuni uz funkciju prskanja, čime se i najteži materijali mogu ukrotiti i fino ispeglati.
Da li obavezno da odaberem peglu sa automatskim čišćenjem kamenca?
Veliko da, ako se uzme u obzir kvalitet vode u Srbiji. Primera radi, uzmimo novosadsku vodu, koja večito ostavlja bele tvrdokorne tragove gde god. Ukoliko već dođete u priliku da uzmete takav model pegle koji ne poseduje funkciju čišćenja, imajte u vidu da je najbolje koristiti destilovanu vodu, ili pak peglajte na suvo. Većina gore navedenih modela ima i tu funkciju iako nije efikasno u odnosu na paru.
Kada je reč o već spomenutim modelima, sva tri imaju dodatnu funkciju čišćenja od kamenca, dok Philips pegla ima čak i mogućnost za ubacivanje tableta protiv kamenca. Takođe, sva tri modela poseduju i sistem protiv kapanja, tako da ne postoji opasnost od žutih fleka na odeći.
Koliko je važno da pegla „klizi“?
Osim što će dodatno olakšati peglanje, glađa površina odnosno teflon znači i manju opasnost po lepljenje o sintetičke i osetljive materijale. U kombinaciji sa parom, visokokvalitetni teflon sigurno donosi efikasnije i sigurnije peglanje.
Prethodno pomenuti modeli garantuju lako klizanje po odeći, a Philips model to potvrđuje pločom „Steam glide“ koja prevashodno služi da ne dođe do lepljenja odeće tako što će se ploča sama uz pomoć pare čistiti.
Šta je još potrebno da znam o peglanju ovim peglama?
Svaka od ovih pegli ima klasičan regulator temperature, dok su neki uglavnom predstavljeni punim kružićima pa se tako u odnosu na njihovu jačinu razlikuje visina temperature. Vi ipak imajte u vidu da je:
– „vruće“ u visini od 210°C za pamuk, lan, umetnu svilu;
– „toplo“ u visini od 160°C za mešavine poliestera, vunu;
– „hladno“ u visini od 120°C za akrilne, najlonske, acetatne, triacetatne i poliesterske tkanine.
Više o tome kako da održavate različite modele pegli pogledajte na sajtu uputstva.rs.