Tri načina da gledate omiljene filmove na svom LED TV-u
Razvoj tehnologije televizora svakim danom unosi sve više zabave u naše domove. Uz gledanje omiljenih filmova na velikom ekranu u dnevnom boravku, opuštanje i dobra zabava su zagarantovani.
Uz novije generacije LED televizora sada imate nekoliko mogućnosti da uživate u gledanju svojih omiljenih filmova. Na velikom ekranu možete pustiti film preko USB-a, sa svog računara, ali i preko WiFi bežične mreže, a sve to bez mnogo muke.
Ne sadrže svi LED televizori sve tri navedene opcije za gledanje filmova. Pored toga, neki nemaju ugrađen WiFi adapter, ali imaju mogućnost puštanja filmova preko bežične mreže ukoliko se dokupi uređaj koji će to omogućiti, dok kod nekih LED televizora uopšte ne postoji opcija gledanja filmova preko WiFi-a.
O LED televizorima već smo pisali, ćemo se sada pozabaviti načinima na koje možete gledati omiljene filmove na njima. Kako se danas na tržištu nalazi mnogo proizvođača televizora novih generacija, konkurencija značajno podstiče razvoj i unapređenje tehnologija, te sada imamo smart televizore sa novim funkcijama o kojima nismo ni sanjali. Tekst o poboljšanim funkcijama pametnih televizora možete pročitati na OVOM LINKU.
Gledanje filmova sa USB-a
LED televizori imaju mogućnost gledanja filmova koji se nalaze na vašem USB-u. Sve što je potrebno da uradite jeste da priključite USB u svoj TV i avantura može da počne. Ipak, mnogi imaju problema sa titlovima prilikom puštanja filmova na ovaj način. Rešenje za ovaj problem postoji. Kada na USB stavite film i titl, morate obratiti pažnju na imenovanje fajla koji sadrži titl. On mora da bude istog naziva kao i film i trebalo bi da bude u .srt formatu. Na primer, naziv filma „Film.avi“, a ime titla „Film.srt“. Može se desiti da vaš Windows ne prikazuje ekstenziju (.avi ili .srt), odnosno da je ta opcija isključena, pa se odlučite da ručno dodate .avi ili .srt u nazive datoteka. Tada se titl neće pojaviti, a na televizoru ime filma biće prikazano kao „Film.avi.avi“. U tom slučaju potrebno je da iz naziva izbrišete „.avi“ koji ste prethodno upisali i problem sa titlom biće rešen.
Takođe, postoji još jedan način, a to je da film i titl spojite u jednu datoteku. To se postiže korišćenjem određenih programa koji se mogu pronaći na internetu (npr. PocketDivXEncoder 0.4.1 ili TMPGEnc 4.0 XPress), a ceo proces traje oko desetak minuta, u zavisnosti od filma.
Gledanje filmova putem bežičnog interneta
Sada imamo mogućnost da preko wi-fi konekcije, odnosno bežičnog interneta, pustimo film na LED televizoru i uživamo u kvalitetnoj slici i zvuku. Ono što se ne preporučuje jeste gledanje filmova online na sajtovima koji zahtevaju Javu, jer su dosta lošijeg kvaliteta. Ono što je potrebno da uradite jeste da kroz opcije Povezivanja odaberete svoju WiFi mrežu i unesete šifru. Što se tiče Samsung televizora koji imaju integrisani wi-fi adapter, da biste mogli gledati Full HD filmove, potreban vam je bar N-Lite 150Mb/s ruter.
Ukoliko u specifikacijama vašeg televizora piše wi-fi ready, to znači da on u sebi nema ugrađen adapter za wireless, te da ga možete naknadno kupiti. Svaki proizvođač televizora ima svoj wi-fi USB adapter koji ćete morati dokupiti ukoliko je vaš TV wi-fi ready, a želite da gledate filmove preko njega.
Ipak, pored toga možete se odlučiti za kupovinu Access Point uređaja i povezati ga na LAN port televizora. Ono što je takođe bitno, jeste da vaš DLNA (Digital Living Network Alliance) ruter mora biti između 300 i 500Mb/s, a protok interneta minimum 10 Mb/s kako biste filmove i sa 1080p gledali bez seckanja. Ipak, Apple i Samsung proizvode sopstvene DLNA uređaje, te se oni preporučuju ukoliko želite da gledati filmove na njihovim televizorima.
Gledanje filmova preko računara
Kako biste povezali računar sa televizorom, potrebno je da vaš računar poseduje izlazni port koji odgovara jednom od ulaznih portova na televizoru. Računari obično imaju VGA port dok drugi imaju izlazne portove za DVI, HDMI ili komponenti video. HDMI portovi se povezuju sa HDMI kablom, dok se DVI izlazni port može povezati DVI ili HDMI kablom sa DVI ili HDMI ulaznim portom na televizoru, a VGA ulazni i izlazni portovi povezuju se samo sa VGA kablom. Prilikom povezivanja računar i televizor trebalo bi da budu isključeni.
Kada ih povežete i uključite, na ekranu televizora trebalo bi da se pojavi Windows (ponekad je potrebno prilagoditi rezoluciju ekrana). Važno je napomenuti da od svih navedenih kablova, samo HDMI podržavaju audio signale s tim da postoje grafičke kartice koje ne podržavaju zvuk iako su omogućene za HDMI. Ukoliko vaš TV nema audio ulaz, audio signal moraćete da povežete sa spoljnim zvučnicima za računar ili mini linijom, odnosno stereo sistemom. Ako ima audio ulaz, potrebno je da televizor direktno povežete posebnim audio kablom iz zvučne kartice računara.
Kako biste na svom LED televizoru mogli gledati film sa računara, potrebno je da fajl sa filmom šerujete na interfejs TV-a. Za to biće vam potrebna aplikacija pod nazivom AllShare. Na svom računaru morate instalirati bilo koji DNLA Media Server koje možete pronaći na ovom linku. Nakon završene instalacije, izaberete Tools, zatim Settings, te dodate foldere u kojima se nalaze filmovi. Željeni film možete pustiti i na sledeći način. Prvo odaberete film iz šerovanog foldera preko aplikacije, te sa liste odaberete DLNA uređaje iz vaše mreže preko koje ćete pustiti film.
Samsung LED TV
Dimenzije ekrana ovog modela Samsung LED LCD televizora iznose 32 inča. Rezolucija ekrana je 1920×1080, odnosno FullHD. Ovaj model nije smart tv, a na njemu ne možete gledati 3D filmove. Takođe, nema ugrađen WiFi adapter, niti je WiFI ready. Sadrži digitalni prijemnik DVB-T2. Što se povezivanja tiče, poseduje dva HDMI 1.4 ulaza, jedan USB 2.0 port, kompozitni ulaz (AV), Cl slot, Scart, RF ulaz (zemaljski/kablovski ulaz), te izlaz za slučalice i digitalni audio izlaz (optički).
Kada je osvetljenje u pitanju, sadrži funkciju Wide Color Enhancer (Plus) koja poboljšava prikaz boja na širokom ekranu. Ovaj model pripada energetskoj klasi A+, a više o energetskim razredima možete pročitati OVDE. Ima opciju automatskog isključivanja, automatskog pretraživanja kanala, teletekst i još mnogo toga. Dolby Digital Plus/Dolby Pulse predstavlja naprednu funkciju kojom je poboljšan zvuk na televizoru.
Philips LED Smart TV
Philips 40 PFL3208 je televizor dimenzija 40 inča sa LCD tipom ekrana FullHD rezolucije (1920×1080). Ovaj Smart tv predstavlja interaktivnu televiziju HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV), odnosno uslugu koja koristi dve mreže za isporuku podataka ili aplikacija.
Od Smart tv aplikacija koje podržava tu su Catch-up TV, Netflix, Online apps, Online Video stores, Open Internet browser i YouTube. A kada su društvene mreže u pitanju, tu su Facebook, Twitter i Skype. Poseduje elektronski vodič kroz programe za osam dana. Što se tiče digitalnih risivera, tu su DVB-T/C. Dolazi kao WiFi ready.
Sadrži LAN priključak, dva HDMI i dva USB porta. Zatim, jedan Scart, jedan komponentni ulaz, Cl port, kao i antenski ulaz. A tu su i izlaz za slušalice, L/D audio ulaz i digitalni audio izlaz. Ima i pametni teletekst na hiljadu strana, a program se može pauzirati, ali i snimati na USB i još mnogo toga.
FOX LED LCD TV
Ovaj model LED LCD televizora marke Fox predstavlja 32-inčni tv rezolucije HD Ready (1366×768). Ima pozadinsko Direct LED osvetljenje usled kojeg se brzo prilagođava osvetljenost, te je i crna boja efikasnija, a dolazi bez 3D tehnologije i ima 100Hz Motion Enhancer osveženje. Ono donosi glatko kretanje slika na ekranu smanjujući zamućivanje.
Podržava DVB-T2 standard digitalnih prijemnika, nema WiFi bežičnu vezu. Što se priključaka tiče, sadrži Scart port, Cl slot, tri HDMI porta, PC ulaz, priključke za slušalice, kao i USB port (USB player i USB PVR – snimanje). Ram ovog modela televizora je metalni ultra tanak od 9mm dok je podnožnje tv-a stakleno. Takođe, ovaj model poseduje izbor srpskog jezika u meniju.