Mini-elektrici
Savršeno rešenje za sve kulinarske maštarije studenata jesu upravo mini-elektrici, odnosno mali šporeti sa rernom i dve ringle, koji su idealni za male kuhinje i terase kakve se nalaze u studentskim stanovima.
Najveća prednost ovih malih šporeta jesu njihove dimenzije i jednostavna prenosivost, što je savršeno pogodno za studente koji su često primorani na selidbe. Ovi mali šporeti sa rernom i dve ringle su i više nego dovoljni za njihove kuhinje i opravdaće svoju namenu. Kada su cene u pitanju, veoma su pristupačni za studente i njihove roditelje koji su već opterećeni raznim troškovima studiranja.
Kod nekih od ovih uređaja ne mogu istovremeno da se uključe obe ringle i rerna, ali ima i onih modela koji su prevazišli tu prepreku. Ringlama, a i rerni, je potrebno određeno vreme da se zagreju, ali kada se naviknete na ovo, nećete ni primetiti.
Opremanje studentskog stana ili sobe često predstavlja jednu od najvećih muka kada dođe vreme za selidbu u drugi grad u potrazi za obrazovanjem. Veći stan sa nekoliko cimera, manja garsonjera ili samo iznajmljena soba mora da poseduje makar osnovne kuhinjske elemente. U studentskim stanovima se retko zatiču glomazne kuhinjske stvari iz jednog veoma jednostavnog razloga – nisu im potrebne.
Najveći broj njih je prvi put u životu bio prinuđen da nauči osnove studentskih kulinarskih veština – da ispeku jaja, naprave sendviče i picu, te skuvaju kafu i supu iz kesice u prvim mesecima svog života odvojenog od porodice i mamine kuhinje. Svi koji su studirali znaju kakvo je to preživljavanje jer nemate para da svaki dan idete „napolje“ na neku klopu pa morate da improvizujete do besvesti i često jedete takozvane „lovačke“ obroke (šta god „ulovite“ u frižideru i kuhinji, a da je jestivo). Jela koja studentski um smisli ne bi osmislio ni sam Džejmi Oliver.
Majka koja je othranila mnoge studentske stomake, koji će joj biti zahvalni čitav život, je menza, ali nema svako mogućnost da ide u menzu, niti su mnogi voljni da idu tamo tri puta dnevno (pogotovo ako daleko žive). Savršeno rešenje za sve kulinarske maštarije ovih malih učenjaka jesu upravo mini-elektrici, odnosno mali šporeti sa rernom i dve ringle, koji su i više nego dovoljni za njihove kuhinje. Ovi mini-šporeti su idealni za male kuhinje i terase kakve se nalaze u studentskim stanovima. Poseduju dve ringle i električnu rernu, dok ima i onih sa dva gorionika na plin umesto ringli. U rerni najčešće imaju rešetku i posudu za sakupljanje masti koja se može koristiti i kao tepsija, mada one malo skuplje varijante dolaze i sa mnogim dodatnim funkcijama i elementima.
Cene – za studente je dovoljna jeftinija varijanta
Naravno da postoje i nalickani, stilski i dizajnom doterani mini-elektrici koji koštaju previše za bilo koji studenski džep. A zaista, i šta će im? Osim ako se ne bave profesionalno kulinarstvom. Mada, u tom slučaju njihove potrebe ne bi zadovoljili ovi mali šporeti. Vaši mali „kuvari“ koristiće ih za jednostavna kuvanja i podgrevanja tako da cena ovih mini-elektrika sa osnovnim funkcijama iznosi između osam i 12 hiljada dinara.
Plin ili struja – koja je bolja opcija?
Poslednjih godina je trend više na strani električnih mini-šporeta, delom zbog same instalacije i dodatnih delova koje čine peći na plin manje praktičnim po ovom pitanju. Takođe, kruže i istraživanja o grejnoj snazi koja su na strani električnih peći. Iako je ušteda i efikasnost energetskog izvora na strani plinskih šporeta i rerni, preko 80 odsto na tržištu ih je električnih zbog mnogo faktora. Multifunkcionalnije su, ravnomernije raspoređuju toplotu pri kuvanju, a većina ih ima ventilatore u rernama koji potpomažu efikasnije pečenje.
FOX DGD 34W – jednostavno i jeftino studentsko rešenje
Ovaj mini-elektrik proizvođača Fox ima četiri nivoa snage, dok mu je kapacitet unutrašnjosti 34 litre. Ukupna snaga uređaja je 3000W (rerna 1400W, ringle 1000W i 600W), a dimenzije ringli su 185mm i 155mm, jedna za malo veće šerpe i posude za kuvanje, i druga malo manja za pripremu kafe, čaja i drugih toplih napitaka.
Ovaj mini-šporet ima tajmer raspona do 60 minuta i standardni kontrolor temperature od 100 do 250 stepeni. Prednost ove rerne su vrata koja su od duplog stakla, a kao dodatak unutar nje je pleh, držač za pleh i rešetka.
Colossus CSS 5230 – estetski privlačnije rešenje
Ovaj model mini-elektrika proizvođača Colossus, koji ima zanimljivo dizajnirane zaobljene ivice, je nešto jači od prethodnog modela i ima snagu od 3300W (rerna 1600W, ringle 1000W i 700W). Zapremina rerne je 35 litara i u njoj se može grilovati pile pomoću motora za rotiranje.
Kako je ova rerna multifunkcionalna, ona ima i ventilator za mešanje toplote i četiri grejača (dva gore i dva dole). Takođe, tu su i četiri potenciometra za podešavanje, dva za ringle i dva za rernu. Uz ovaj uređaj se dobija i pleh, rešetka, gril šipka i dodatak za vađenje grila.
MBS mini-elektrik – efikasno i nešto skuplje rešenje
Mini-šporet domaćeg proizvođača MBS iz Smedereva je najjači u ovom izboru i ima ukupnu snagu od 3700W (ringle 1000W i 1500W, rerna 1200W). Manji je od prethodna dva i zapremina mu je 24 litre.
U rerni ima gornji grejač sa infra zračenjem, emajlirani pleh, niklovanu rešetku i vrata sa duplim staklom, a obe ringle i rerna mogu da rade istovremeno.